W Poznaniu o języku ojczystym

Miodek, Malajkat, Chaciński, Ożóg, Andrus, Zgółkowa, Bocheński i Andrus to nazwiska, które z pewnością kojarzą się wielu z… językiem polskim. W Poznaniu odbyła się debata z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, z udziałem wyjątkowych gości.

Uczestnicy spotkali się w Sali Wielkiej CK Zamek dzień po przypadającym 21 lutego Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Dyskusję prowadziła sekretarz naukowy Rady Języka Polskiego, dr hab. Katarzyna Kłosińska.

Goście rozmawiali m.in. na temat wzorców językowych dawniej i dziś, o osobach, które posługują się piękną polszczyzną, a także o cechach wzorcowej wypowiedzi.

Prof. Kazimierz Ożóg porównał język do matematyki. Jak zauważył, wypowiedź powinna być precyzyjna, logiczna i mieć sens.

Uczestnicy poruszyli także temat języka dzieci i młodych ludzi. Zwrócili uwagę na duży wpływ popkultury i opieraniu się na skrótach.

„Zanika intonacja i całe związane z nią bogactwo języka. Mówi się leniwie, zatracają się niuanse, a zostają emotikony, buźki, SMS-y i xD”

Wojciech Malajkat

Jak zauważono, „obrazki zastępują język”, ponieważ młodzi coraz częściej porozumiewają się między sobą używając śmiesznych obrazków czy zdjęć, które mają przedstawiać emocje, zdanie i opinie na dany temat.

Debata była największym w Polsce wydarzeniem związanym z obchodzami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.