Poznań inwestuje w tolerancję. Są pieniądze na dodatkowe zajęcia

Poznań przeznaczy 200 tysięcy złotych na zajęcia z zakresu przeciwdziałania wykluczeniu i dyskryminacji. Program ma ruszyć już od nowego semestru.

Miasto chce, by dzieci już od najmłodszych lat uczyły się tolerancji wobec drugiego człowieka i szacunku wobec odrębnej tradycji, poglądach, religii czy kolorze skóry. Program skierowany jest do wszystkich szkół w Poznaniu.

Lekcje przeciw dyskryminacji i wykluczeniu mają być prowadzone w ramach zajęć dodatkowych. O tym, jak będą wyglądać, decydują nauczyciele, którzy dobierają program i charakter do charakteru szkoły, klasy czy wieku dzieci.

Każda szkoła może również współpracować z organizacjami i instytucjami, które zajmują się tą tematyką. Miasto uważa, że szkoła to idealne miejsce, by przeprowadzać tego typu lekcje.

“Społeczność szkolną cechuje różnorodność ze względu na bardzo różne cechy – takie jak płeć, stopień sprawności fizycznej, wyznanie, narodowość, pochodzenie etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, wygląd fizyczny czy stopień zamożności. Każda z tych cech może stać się powodem wykluczenia i braku akceptacji ze strony innych uczniów i uczennic”

Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom

Zajęcia ruszą już od marca, a więc na początku nowego semestru. O dofinansowanie starało się ponad 60 poznańskich szkół, jednak do programu zakwalifikowano jedynie 37, z czego ponad 20 stanowią szkoły podstawowe.

W tym roku, z budżetu miejskiego zostanie przeznaczonych 200 tysięcy złotych na ten cel. Pieniądze pochodzą z osobnego zasoby, a nie tego, który jest przygotowany na pozostałe zajęcia dodatkowe.

Kolejny nabór wniosków planowany jest na wrzesień.