Ruszyła rekrutacja dzieci do przedszkola

Od zeszłego roku miasto musi zapewnić miejsce w przedszkolu czterem rocznikom dzieci – zarówno 6-latkom, które są objęte obowiązkiem przedszkolnym, jak i wszystkim chętnym maluchomw wieku od 3 do 5 lat. Do nowych przepisów Poznań przygotowywał się od dawna. Już w roku szkolnym 2016/2017 zwiększono liczbę miejsc organizacyjnych o 500, a w kolejnym (2017/2018) o następne 300. W roku szkolnym 2017/2018 zaczęło działać nowe przedszkole na Strzeszynie, gdzie miejsce znalazło 250 dzieci.Wielu maluchom sfinansowano też pobyt w przedszkolach niepublicznych (605 miejsc). Umowa z placówkami, które wygrały w konkursie będzie obowiązywać do 2019 r.

Poznańskie przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych zostały przygotowane tak, by zapewnić opiekę wszystkim chętnym dzieciom. W nowym roku szkolnym (2018/2019) do dyspozycji rodziców będzie aż 17 105 miejsc – 14 tys. w przedszkolach samorządowych, 1500 w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, 1000 w przedszkolach publicznych prowadzonych przez inny organ i 605 w przedszkolach niepublicznych. To jeszcze więcej niż w latach ubiegłych. We wrześniu zacznie bowiem działać nowy zespół szkolno-przedszkolny na Umultowie. W nowej placówceznajdzie się 6 oddziałów przedszkolnych.

Rekrutacja: Co trzeba wiedzieć?

Aby zapisać dziecko do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole, należy wypełnić wniosek. Ten można znaleźć na stronie internetowej (http://www.nabor.pcss.pl/poznan i http://www.poznan.pl/oswiata/rekrutacja) lub otrzymać w sekretariacie przedszkola i szkoły. Wypełniając wniosek rodzic może wskazać trzy placówki – w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej. Dokumenty składa jednak tylko w tej, którą wskazał jako pierwszego wyboru.

O przyjęciu dziecka do przedszkola i oddziału przedszkolnego decydują kryteria wyboru. Dzieci otrzymają punkty jeżeli ich rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni w Poznaniu (20 pkt.), płacą w tym mieście podatki (20 pkt.), mają rodzeństwo w danym przedszkolu (50 pkt.), pochodzą z rodziny objętej nadzorem kuratora lub wsparciem asystenta rodziny (60 pkt.). Wprowadzono też punktację za wybór przedszkola. Jeśli rodzic wskazał placówkę jako pierwszej preferencji – dziecko dostanie 50 pkt., drugiej – 10 pkt. Punkty otrzyma też rodzeństwo, ubiegające się jednocześnie o przyjęcie do tej samej placówki (15 pkt.). Do tego dochodzą kryteria ustawowe: wielodzietność rodziny kandydata; niepełnosprawność dziecka; jego rodziców lub rodzeństwa; wychowywanie się w rodzinie zastępczej lub przez samotnego rodzica. Za każde z nich dziecko otrzyma 260 punktów.

Rodzice i opiekunowie spełniający którekolwiek z kryteriów zobowiązani są dołączyć do wniosku stosowne dokumenty. Brak dokumentów – załączników do wybranego kryterium – eliminuje przyznanie punktów przez komisję rekrutacyjną.

Listy zakwalifikowanych kandydatów zostaną ogłoszone 22 marca, o godz. 12. Do 26marca rodzice będą mieli czas, by potwierdzić pisemniewolę zapisu dziecka do danego przedszkola (jego brak oznacza rezygnację). Ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi 29 marca. Wtedy w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych wywieszone zostaną listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych.

30 kwietnia w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, które dysponują jeszcze wolnymi miejscami, rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca (ogłoszona zostanie lista takich placówek). Wnioski składać można będzie do 9 maja. Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie ogłoszona 17 maja, o godz. 12. Czas na złożenie deklaracji rodzice będą mieli do 21 maja. Ogłoszenie wyników rekrutacji uzupełniającej zaplanowano na 25 maja.

Rodzic, który nie jest zadowolony z wyników rekrutacji może złożyć odwołanie. Od momentu ogłoszenia listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ma 7 dni na złożenie wniosku o uzasadnienie odmowy przez komisję rekrutacyjną. To otrzymuje w ciągu 5 dni. Wtedy ma 7 dni na złożenie odwołania do dyrekcji przedszkola lub szkoły, w której znajduje się oddział przedszkolny.

Przed nami jeszcze rekrutacja do pierwszych klas szkół podstawowych. Ta rozpocznie się w tym roku 19 marca.