Muzeum Historii Zoo i azyl dla lwów – już wkrótce początek dużych inwestycji Zoo Poznań

Dzięki głosom poznaniaków w Poznańskim budżecie Obywatelskim, jeszcze w tym roku, była lwiarnia w Starym Zoo odzyska swój dawny blask i zmieni się w Muzeum Historii Zoo i Lwa. Nowy dom w postaci azylu, zyskają również lwy, które przebywają w Nowym Zoo.

Budynek lwiarni na terenie Starego Zoo powstał między 1880 a 1907 rokiem. Podobnie jak większość kompleksu, ma więc wartość historyczną i zabytkową. Swoją obecną formę zyskał po II wojnie światowej.

Przy projektowaniu przebudowy starej lwiarni wykonano m.in. badania konserwatorskie pierwotnego wystroju, a także elewacji budynku według archiwalnych zdjęć.

Muzeum będzie prezentować historię poznańskiego zoo i jego mieszkańców, a także losy samego Poznania. Stare Zoo jest terenem mocno związanym z historią miasta. Zabytkowy budynek stanie się dzięki temu miejscem edukacji przyrodniczej i historycznej.

Obiekt ma być gotowy jeszcze w tym roku. Wykonawca zostanie wybrany w drodze przetargu, do którego można się już zgłaszać.

„Mamy wiele artefaktów, które można udostępnić zwiedzającym. To prawdziwe skarby. Wiele pamiątek związanych ze zwierzętami i zoo przynieśli nam też sami poznaniacy z okazji 140. urodzin Ogrodu Zoologicznego – po remoncie będziemy mieli miejsce, by je w końcu pokazać.”

Magdalena Chodyła, Zoo Poznań

To nie jedyne zmiany w poznańskim zoo, które będą możliwe dzięki poznaniakom, którzy głosowali na projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim.  W Nowym Zoo, pomiędzy tygrysiarnią a wybiegiem dla słoni, powstanie azyl dla lwów. Obecnie, w ogrodzie zoologicznym przebywają dwa – Kizia i Leoś.

Na powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych znajdą się m.in. duży wybieg, roślinność, która pozwoli stworzyć warunki zbliżone do naturalnego środowiska drapieżników oraz boksy do kwarantanny zwierząt.