Wielkopolska w czołówce województw z najwyższą zapadalnością na grypę

W Wielkopolsce odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorować na grypę, a wskaźnik zapadalności na nią jest jednym z najwyższych w kraju. Sanepid przypomina, w jaki sposób można zminimalizować ryzyko zarażenia.

Grypę wywołują wirusy, które powodują ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Sezon na nią, trwa w Polsce od października do kwietnia. Najinstensywniejszy okres przypada zawsze od stycznia do marca.

Sanepid poinformował, że w drugim tygodniu stycznia 2018 roku, zapadalność na grypę w Wielkopolsce wyniosła powyżej 72, co oznacza, że na każde 100 tysięcy osób odnotowano w tym czasie około 72 nowe przypadki zachorowań.

Widać to także w poznańskich przychodniach, gdzie zgłasza się coraz więcej osób. Najwięcej chorych w drugim tygodniu stycznia w województwie wielkopolskim stanowiły dzieci do 4. roku życia. Najrzadziej, według zapadalności, chorują seniorzy. Należy jednak pamiętać, że grypa atakuje organizmy w każdej grupie wiekowej.

Wirus rozprzestrzeniany jest drogą kropelkową, np. podczas kaszlu lub kichania. Najczęstszymi objawami grypy są m.in. gorączka, dreszcze, osłabienie, suchy kaszel oraz ból gardła, mięśni i głowy.

Specjaliści radzą, by w walce z grypą stawiać przede wszystkim na profilaktykę, w tym szczepienia przeciw wirusowi. Ważne są również regularne i częste mycie rąk wodą z mydłem, a także unikanie bliskiego kontaktu z chorymi, zakrywanie ust przy kaszlu i kichaniu oraz unikanie tłumów i masowych zgromadzeń, szczególnie w sezonie grypowym.