Spotkanie prezydenta Jaśkowiaka z mieszkańcami osiedli Antoninek, Zieliniec i Kobylepole

Poprawa skomunikowania osiedli z centrum miasta i dostosowanie infrastruktury pieszej do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także przebudowy i budowy nowych ulic były głównymi tematami, jakie omówiono podczas spotkania prezydenta Jaśkowiaka z mieszkańcami osiedli Antoninek, Zieliniec i Kobylepole.

Skomunikowanie obrzeży miasta z jego centrum poprzez komunikację zbiorową to jeden z najczęstszych problemów poruszanych podczas spotkań prezydenta z przedstawicielami tego typu rejonów. Podobnie było podczas konsultacji na osiedlach Antoninek, Kobylepole i Zieliniec.

Obecnie, dojazd do Ronda Rataje, przystanku tramwajowego Piaśnicka/Kurlandzka, do Dworca Śródka i pętli na Miłostowie, zapewniają autobusy linii numer 52, 55, 57 i 66. Komunikacja nocna obsługiwana jest przez autobusy linii numer 233 i 245, a mieszkańcy zachodniej części Antoninka mogą korzystać również z tramwajów linii numer 6 i 8.

W tym roku, planowane są zmiany w związku z zamknięciem ul. Smołdzinowskiej dla ruchu. Autobusy linii numer 66 i 233 będą kursować przez ulice: Warszawską, Sośnicką, Sarnią i Kamieńską do pętli na Zielińcu.

Pasażerów czekają także inne zmiany – gdy wybudowana zostanie ul. Nowa Folwarczna łącząca os. Przemysława z pętlą tramwajową na Franowie, trasy zmienią również autobusy linii numer 52 i 55, które skierowane zostaną ul. Folwarczną do Franowa.

Podczas spotkania, mieszkańcy apelowali o wydłużenie tras innych linii autobusowych i zmiany w rozkładzie jazdy. Chodziło zarówno o zwiększenie częstotliwości kursowania jak i godzin poszczególnych kursów. Proszono również o poprowadzenie komunikacji miejskiej na osiedle Zieliniec II.

Prezydent obiecał przyjrzeć się możliwościom polepszenia skomunikowania osiedli z centrum Poznania, jednak zaznaczył, że dla Miasta ważne jest także, by autobusy nie były puste, a tym samym, by kursy były opłacalne.

Jacek Jaśkowiak zapowiedział przeprowadzenie rozmów z burmistrzem Swarzędza na temat możliwości poszerzenia oferty komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na niedostosowanie przejść podziemnych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stanowi to bardzo duże utrudnienie w poruszaniu się po okolicy i wpływa na bezpieczeństwo tych osób. Maciej Wudarski, zastępca prezydenta miasta, który także był obecny na spotkaniu, przyznał, że tego typu miejsc nie brakuje na mapie Poznania, jednak Miasto stara się sukcesywnie likwidować bariery architektoniczne i poprawiać wygodę oraz bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Zapewnił, że zmiany wprowadzone będą również i w tej części stolicy Wielkopolski.

W rejonie osiedli, planowane są również dużo inwestycji związanych z infrastrukturą drogową. Piesi na ul. Wandy zyskają nowy chodnik, a ul. Żelazna zostanie przebudowana. W tym roku mają także być gotowe przebudowane ul. Dobrochny, Świętochny i Władymira. Będą dwukierunkowe, z chodnikami po obu stronach i miejscami postojowymi.

Inwestycje prowadzone będą także w rejonie ul. Folwarcznej i Stalowej. Zmiany mają nie tylko wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo kierowców i pieszych, ale także poprawić układ komunikacyjny rejonu i dostosować go do powstałych i planowanych kolejnych osiedli i domów.