Poznań uczcił pamięć Powstańców Wielkopolskich

W Poznaniu rozpoczęły się obchody 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Główne uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich.

27 grudnia 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii nie tylko Wielkopolski, ale i całego kraju.Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie miało wpływ na dalsze losy zarówno regionu jak i całego państwa.

Punktualnie o godzinie 11:00 rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na rogu ul. Wierzbięcice i Królowej Jadwigi w Poznaniu.

Główne obchody odbyły się bez asysty wojskowej. Jak wyjaśniał marszałek Marek Woźniak, obecność wojska oznaczałaby konieczność odczytania apelu smoleńskiego, który nie ma związku z dzisiejszymi uroczystościami. Zamiast żołnierzy, przy Pomniku wartę pełnili harcerze.

W ceremonii udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych. Poseł Bartłomiej Wróblewski przeczytał list marszałka Senatu RP. Poza władzami, pojawili się również m.in. przedstawiciele rodzin Powstańców, kombatanci wojenni, grupy rekonstrukcyjne, uczniowie poznańskich i wielkopolskich szkół, towarzystwa i związki patriotyczne oraz mieszkańcy Poznania.

Po przemowach, przy pomniku złożono kwiaty. Następnie, uczestnicy udali się w przemarszu do Poznańskiej Fary, gdzie o 12:45 rozpoczęła się msza święta w intencji ofiar Powstania Wielkopolskiego.

O godzinie 16:00 na Placu Wolności rozpoczną się mniej oficjalne obchody – otwarty zostanie obóz powstańczy, gdzie mieszkańcy będą mogli m.in. zrobić sobie zdjęcie w specjalnej, okolicznościowej fotobudce, wysłać pocztówkę poprzez pocztę powstańczą czy wziąć udział w grze opartej na idei Escape Roomu.