Poznań wprowadza zmiany w programie szczepień HPV. Mogą z niego skorzystać także starsze nastolatki

Część dziewcząt z roczników 2001 i 2002, które nie skorzystały z miejskiego programu bezpłatnych szczepień na HPV w wyznaczonym terminie, będą miały możliwość przystąpienia do programu. Miasto zmieniło zasady realizacji profilaktyki zakażeń wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego.

Program realizowany jest od 9 lat i co roku korzysta z niego około 2 tysięcy osób. Do 2015 roku, szczepiono głównie dziewczynki w 13. roku życia. Od roku, do programu przystąpić mogą także chłopcy. Obecnie, realizowany jest plan dla roczników 2003 – 2005.

Ze względu na liczne prośby mieszkańców o umożliwienie przystąpienia do programu dziewczynkom z roczników 2001 i 2002, które nie mogły skorzystać z tej możliwości w wyznaczonym czasie, Miasto postanowiło wprowadzić kilka zmian.

Nastolatki mogą przystąpić do programu, pod warunkiem udokumentowania przyczyn zdrowotnych, które uniemożliwiły im skorzystanie z niego w wyznaczonym czasie, a także przedstawienia dowodu na występowanie choroby nowotworowej w rodzinie.

Zgłoszenia przyjmowane są do 31 grudnia 2017, osobiście lub telefonicznie, w przychodni Edictum (ul. Mickiewicza 31; telefon 61 847 04 54). Miasto zachęca, by dziewczęta z roczników 2001 i 2002 przyjęły pierwszą dawkę jeszcze w tym roku.

„Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Poznania i wiemy, że nie zawsze świadomość ryzyka zachorowania lub skutków nosicielstwa wirusa brodawczaka idzie w parze z wiedzą o ofercie miasta w zakresie profilaktyki.”

Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania