Jak będzie wyglądał Stary Rynek po modernizacji?

Jest już dostępna koncepcja modernizacji płyty Starego Rynku. Zgodnie z założeniami, mają się pojawić tam gładkie chodniki, równa kostka brukowa, a także całoroczny pasaż kultury. Prace ruszą prawdopodobnie w 2019 roku.

Koncepcję, która powstała po serii debat na temat tego, jak ma wyglądać płyta rynku, przedstawiła pracownia architektoniczna Demiurg.

Ważnym elementem było przywrócenie funkcjonalności nawierzchni przy jednoczesnym zachowaniu jej wartości historycznej.

Zgodnie z planem, obecna kostka nie będzie szlifowana, ale zostaną wyselekcjonowane poszczególne kamienie, które będą ułożone w taki sposób, by nawierzchnia była równa. Spoiny pomiędzy spoinami będą wypełnione, by nie powstawały przerwy. Z kolei chodniki będą wykonane z obecnych płyt granitowych, które także będą wyrównane.

Zmieni się również nawierzchnia na 10 ulicach wokół samego Starego Rynku.

To jednak nie wszystko – przy budynku Wagi oraz po obu stronach Odwachu pojawią się wyspy zieleni, które zapewnią cień. Wokół pojawi się również szereg lamp i siedziska, by można było odpocząć.

„Zależy nam na tym, by Stary Rynek był przestrzenią przyjazną dla wszystkich mieszkańców Poznania oraz turystów i nie stracił przy tym swojego zabytkowego charakteru”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Zmieni się również ulica Jana Baptysty Quadro, gdzie mają się odbywać różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, a sama ulica ma stać się pasażem kultury. Stanie tam mobilna scena, a także siedziska i czasowe zadaszenie.

Modernizacja rozpocznie się prawdopodobnie w 2019 roku, o ile uda się otrzymać dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego UE. Decyzja o przyznaniu środków powinna być ogłoszona w drugiej połowie przyszłego roku.