„Uratowane skarby podziemnego Lwowa” od 1 grudnia w Poznaniu

W Muzeum Archeologicznym już wkrótce pojawi się czasowa wystawa „Uratowane skarby podziemnego Lwowa”. Wśród eksponatów znaleźć będzie można m.in. kopię najstarszej ukraińskiej pisanki, srebrne korony z czasów panowania Franciszka Józefa i średniowieczny skarb.

Wystawa składa się z niemal 500 zabytków archeologicznych, które pochodzą z Kresów Wschodnich. Dzięki temu, można przybliżyć odwiedzającym fascynującą historię Lwowa. Ekspozycja stanie na renesansowym dziedzińcu Pałacu Górków.

Odwiedzający będą mogli podziwiać eksponaty pochodzące z czasów przed założeniem miasta książęcego, a więc czasów około 1300-1100 lat temu. Zwiedzający odbywać będą zatem podróż od wieków średnich, przez renesans, aż do czasów współczesnych.

Na wystawie znajdą się unikalne, bardzo rzadkie znaleziska. Wśród nich m.in. taca cynowa z najstarszym godłem Lwowa, które zostało wykonane na przedmiocie metalowym. Staroruskie relikwiarze i kości do gry czy brązowa gotycka figura błazna.

Jak mówią eksperci, na ekspozycji będzie można również zobaczyć dwa skarby – średniowieczne przedmioty kultu chrześcijańskiego, które znaleziono w drewnianym zbiorniku wodnym z XV wieku oraz 103 drobne monety, w tym 9 srebrnych koron Monarchii Austro-Węgierskiej z czasów panowania Franciszka Józefa I, a także dwa guziki, z których na jednym wytłoczono herb Lwowa.

Wystawę można oglądać od 1 grudnia 2017 do marca 2018 roku.