Mniej wraków, więcej przestrzeni w mieście. Gdzie straż miejska interweniuje najczęściej?

Ponad 2100 wraków, z czego niemal 1000 tylko w tym roku, wywieziono z Poznania w ciągu ostatnich trzech lat. Dzięki temu, mieszkańcy i przyjezdni zyskują miejsca parkingowe, które do tej pory blokowały rozpadające się pojazdy.

Ten rok już jest rekordowy pod względem ilości wraków odholowanych przez straż miejską. W 2015 roku było ich 661, rok później 652, a przez pierwszych dziesięć miesięcy 2017 roku, z poznańskich ulic wywieziono już 844 zalegające samochody.

Najwięcej interwencji przeprowadzono na terenie referatu Północ, czyli obszarze Winograd, Naramowic, Moraska i Piątkowa. Najmniej wywożonych pojazdów jest z centrum, czyli referatu Stare Miasto.

Usunięcie wraku to jednak długi i skomplikowany proces, który wymaga sprawdzenia wielu danych i podjęcia prób skontaktowania się z właścicielem pojazdu. Wiele zależy także od miejsca, na którym stoi samochód i tego, do kogo należy dany teren.

Efekt jest jednak widoczny gołym okiem dla wszystkich uczestników ruchu. Kierowcy odzyskują miejsca parkingowe, natomiast piesi mają więcej miejsca na chodnikach, które wcześniej zastawiały wraki.

Mieszkańcy coraz częściej i chętniej informują straż miejską o porzuconych pojazdach. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie, pod numerem 986, online, poprzez formularz na stronie internetowej straży miejskiej, a także mailowo, pod adresem sm@um.poznan.pl