Jakie zachowania dziecka są symptomami wad serca? Kiedy powinieneś się udać z dzieckiem do kardiologa dziecięcego?

W ciągu roku kilka tysięcy dzieci rodzi się z wadą serca. Niektóre nieprawidłowości pojawiają się dopiero w późniejszych miesiącach, kiedy serce dziecka jest większe. Dlatego bardzo ważne są wizyty u pediatry, który nawet u zdrowego dziecka bada serce.  Trzeba jednak pamiętać, że to rodzice spędzają z dzieckiem najwięcej czasu i to oni mogą zaobserwować niepokojące lub odbiegające od normy objawy. Tutaj pojawiają się pytania: jakie zachowania dziecka są symptomami wad serca? Kiedy powinieneś się udać z dzieckiem do kardiologa dziecięcego?

W ciągu roku kilka tysięcy dzieci rodzi się z wadą serca. Tuż po urodzeniu lekarz bada noworodka. U zdrowego noworodka można zauważyć zaróżowioną skórę, energiczne ruchy, regularny oddech oraz krzyk – są to fizjologiczne i prawidłowe zachowania.  

Niektóre nieprawidłowości pojawiają się dopiero w późniejszych miesiącach, kiedy serce dziecka jest większe. Dlatego bardzo ważne są wizyty u pediatry, który nawet u zdrowego dziecka bada serce.  Podczas rutynowego osluchiwania jest on w stanie  usłyszeć  dodatkowe dźwięki  nad sercem tzw. szmery.  Najczęściej znikają one po kilku dniach, ale czasem utrzymują się co może, ale nie musi świadczyć o jakiejś nieprawidłowości.

Trzeba jednak pamiętać, że to rodzice spędzają z dzieckiem najwięcej czasu i to oni mogą zaobserwować niepokojące lub odbiegające od normy objawy. 

Kiedy w takim razie należałoby udać się do kardiologa dziecięcego?

Na jakie zachowania dziecka należy zwracać szczególną uwagę? 

Małe dziecko, niestety nie powie nam co je boli, dlatego warto zwrócić uwagę na pewne zachowania i obserwować wygląd malucha. Jeżeli objawy występują sporadycznie nie należy się nimi martwić, jednak kiedy pojawiają się dość często należy skonsultować się ze specjalistą. 

Do tych objawów należą:

– męczliwość podczas karmienia, przedłużające się posiłki z licznymi odpoczynkami,   

– niski przyrost masy ciała,

– przyspieszony, utrudniony oddech,

– brak tchu podczas płaczu,

– skóra na twarzy, może być sina, na całym ciele skóra o bledszym odcieniu, spocona, zasinienie paluszków rąk i stóp, 

– napady nieukojonego płaczu,

– długo utrzymujące się wymioty,

– apatia- senność, nie wybudzanie się na posiłaki,

– współistniejące wady i inne choroby,

– po ciężkiej infekcji (np. szkarlatynie), utrzymująca się długotrwała gorączka

Starsze dziecko jest już w stanie powiedzieć nam o swoich odczuciach.

Nie powinniśmy lekceważyć objawów takich jak :

– wzmożona męczliwość i potliwość – zła tolerancja wysiłku, 

– uczucie niemiarowego lub bardzo szybkiego bicia serca ( dzieci potrafia określać to zjawisko „tańczącym sercem”),

– omdlenia , zasłabnięcia,

– bóle w klatce piersiowej.

Dlaczego warto wybrać wizytę u kardiologa dziecięcego a nie u pediatry?

Przede wszystkim dlatego, że pediatra ocenia ogólny stan zdrowia dziecka a badanie serca może wykonać jedynie za pomocą stetoskopu. Lekarz kardiolog ma do dyspozycji specjalistyczną wiedzę oraz aparaturę. Podczas wizyty może wykonać badanie EKG, ECHO serca lub w razie potrzeby  skierować na bardziej specjalistyczne badania. 

Kardiolog dziecięcy to bardzo rzadko występująca specjalizacja lekarska. Jeśli szukasz specjalisty z tego zakresu, odwiedź stronę www.neomedica.pl gdzie umówisz wizytę do kardiologa dziecięcego Magdaleny Stefaniak – możesz zarezerwować wizytę online – 7 dni w tygodniu, 24 h/ dobę w kilka sekund!