Jak upamiętnić dawne cmentarze?

Okres związany ze świętem Wszystkich Świętych skłania do pamięci także o tych, o których zwykle pamięta niewielu. W Poznaniu cmentarzy i miejsc pochówku jest wiele, ale nie o wszystkie się dba i formalnie nazywa cmentarzami.

Radny Andrzej Rataj wystosował do prezydenta Jaśkowiaka interpelację w sprawie upamiętnienia nieistniejących obecnie cmentarzy na terenie miasta.

Jak zaznacza w swym piśmie, Poznań na przestrzeni wieków był domem wielu kultur, wyznań i narodowości. Przez lata, zakładano wiele cmentarzy, z których obecnie istnieje tylko część. Cmentarze należące do różnych związków wyznaniowych bądź kościołów, były często likwidowane.

Wykopaliska, zapisy historyczne oraz prace archeologiczne pozwalają odkrywać tajemnice miasta i zdobywać wiedzę na temat dawnych mieszkańców Poznania i okolic. Wiadomo, że na terenie stolicy Wielkopolski istniało wiele cmentarzy, których obecnie nie ma.

Znajdują się one m.in. na terenie dawnych Osad Świętego Gotarda i św. Marcina, parku Dąbroskiwgo, Dręwskich, Górczyńskiego, Kosynierów, Manitiusa, Marcinkowskiego, Tysiąclecia, w wielu miejscach Ostrowa Tumskiego, na Śródce, placu Kolegiackim, w rejonie placów Wolności i Cyryla, ulic: Mieszka I, Winogrady, Krzywoustego, Krakowskiej, Strzeleckiej, Komandoria, Krakowiaków i Górali, Towarowej i Składowej, Wszystkich Świętych, Za Bramką, Obodrzyckiej i Pochyłej, na terenie MTP oraz na Wzgórzu św. Wojciecha.

Radny Rataj zwrócił się do prezydenta z pytaniem, czy jednostki miejskie wiedzą o innych miejscach dawnych cmentarzy, w jakim okresie funkcjonowały o do jakich kościołów bądź związków wyznaniowych należały. W swej interpelacji pyta także, czy i w jaki sposób takie miejsca są upamiętnione, np. przez tablice, głaz lub obelisk, a także czy możliwe jest podjęcie całościowych działań na rzecz upamiętnienia tego typu miejsc na terenie miasta.

Pamięć o dawnych mieszkańcach jest przejawem pamięci o historii miasta, a także okazaniem szacunku dla pochówku osób wielu wyznań, narodowości, kultur czy statusu społecznego. Zdaniem radnego, dawne cmentarze powinny zatem być upamiętnione.