“Poznań VIVA Senior”. Miasto rozpoczyna szereg działań na rzecz osób starszych

Poznań rusza z nowym pakietem działań “Poznań VIVA Senior”, który jest kompleksową propozycją dla najstarszych mieszkańców miasta. Wśród pomysłów znalazły się m.in. oferta darmowych usług “złotej rączki” czy darmowy przejazd taksówką do lekarza czy urzędu.

Jak mówią przedstawiciele miasta, “Poznań VIVA Seniorzy” jest pierwszym tak rozbudowanym i kompleksowym działaniem na rzecz seniorów na skalę krajową. W dokumencie znalazły się zadania, inicjatywy i działania, które mają kształtować warunki do spędzenia seniorskich lat w mieście na godnym poziomie.

“W Poznaniu mieszka ponad 143 tysiące osób, które przekroczyły 60 rok życia. Wspieranie seniorów, dostarczanie im adekwatnych usług, a także odpowiednia organizacja przestrzeni publicznej i integracja międzypokoleniowa są jednymi z najważniejszych priorytetów miasta. Chcemy działać nie tylko dla seniorów, ale przede wszystkim wspólnie z nimi. Ich potencjał i energia zbyt długo pozostawały niezauważane.”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Projekt ma polepszyć nie tylko warunki i komfort życia w mieście dla seniorów, ale także ich poczucie bezpieczeństwa. Seniorzy, którzy ukończyli 70 rok życia i mają trudności w poruszaniu się, będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów taksówką do urzędu, lekarza specjalisty czy na groby bliskich. Za przejazd zapłaci Miasto. Senior będzie musiał najpierw zadzwonić na infolinię Biura Poznań Kontakt, a z możliwości będzie można skorzystać dwa razy w miesiącu.

By zapewnić dostęp do kultury, najstarszym mieszkańcom Poznania, którzy nie mogą samodzielnie dojechać do biblioteki, zapewniona będzie darmowa dostawa wypożyczonych książek.

Dodatkowo, w planach jest również opcja dopłat do małych remontów dla seniorów mieszkających w lokalach komunalnych. Obejmą one prace, które pomogą w przystosowaniu lokalu do potrzeb osób starszych, np. wymiany głębokiej wanny na kabinę prysznicową czy likwidację progów.

W pakiecie znalazło się również “Pudełko życia”, które ma zawierać m.in. informacje o przebytych operacjach, przyjmowanych lekach oraz numer kontaktowy do bliskich, które mają ułatwić służbom ratowniczym udzielanie pomocy osobie starszej. Pudełka można odebrać z Centrum Inicjatyw Senioralnych. Wypełnioną ankietę i pudełko należy wsadzić do lodówki, gdzie ratownicy będą mogli je znaleźć bez problemu w razie konieczności.

Poznań chce także dostosowywać miejską infrastrukturę do potrzeb osób starszych. Już teraz likwidowane są bariery architektoniczne, a autobusy i tramwaje są niskopodłogowe.

Do wspólnych prac nad polityką senioralną, prezydent Jaśkowiak zaprosił również władze innych polskich miast. Na propozycję odpowiedziało ponad 20 samorządów, które podpisały deklarację podczas konferencji “Miasta przyjazne starzeniu się”, która odbyła się w Poznaniu.