Jak zachować czystość w domu z kotem?

Autor: kl
Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Drukuj

Do obowiązków wszystkich kocich opiekunów należy nie tylko prawidłowe karmienie i dbanie o zdrowie zwierzęcia, ale też zapewnienie czystości w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywa nie tylko futrzak, ale także pozostali mieszkańcy. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko w kwestiach estetycznych, ale przede wszystkim higienicznych. W najnowszym wpisie prezentujemy kilka zasad, które powinien poznać każdy właściciel mruczków.

Po pierwsze, czyszczenie kuwety

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że kluczowe znaczenie w zachowaniu czystości będzie miała kuweta. W końcu jest to kocia toaleta. Rzadkie jej sprzątanie powoduje nieprzyjemny zapach, a do tego zniechęca kota do korzystania i załatwiania się we właściwym miejscu. Już na samym początku warto ułatwić sobie sprawę i wybrać odpowiednią kuwetę. W sklepach zoologicznych, np. NaszeZoo.pl znajduje się wiele rodzajów kuwet, ale zdecydowanie najkorzystniejszym wyborem będą te zamknięte, choćby kształtem przypominające domek. Dlaczego? Nie tylko lepiej się prezentują (zasłaniając to co trzeba), ale też zapobiegają, np. rozsypywaniu żwirku. Oprócz kuwety warto wyposażyć się także w żwirek pochłaniający zapach oraz środki czystości, które będą nadawały się do dezynfekcji kociej toalety. Jeśli w domu mieszka mały kot to przydatne będą też płyny do czyszczenia plam z moczu.

Po drugie, regularne odkurzanie

Pojawienie się zwierzaków w domu skutkuje dodatkowym towarzystwem, ale także koniecznością regularnego odkurzania. Wiąże się to oczywiście z kocią sierścią i to na nią każdy właściciel powinien zwrócić uwagę. Konieczne będzie regularne czesanie zwierzaka. Nawet koty rasy „europejskiej” wymagają wyczesywania. W przypadku mruczków rasowych długowłosych niezbędna będzie także specjalna szczotka do usuwania kołtunów. Niestety, nawet codzienne czyszczenie nie wyeliminuje sierści na stałe. Co z nią zrobić? Najlepiej zrezygnować z grubych dywanów i wykładzin – panele lub płytki są zdecydowanie łatwiejsze w pielęgnacji – ale nawet pozbycie się ich nie zwalnia z obowiązku odkurzania każdego dnia.

Po trzecie,  ochrona łóżek i kanap

Wielokrotnie zdarzało Ci się zostawić niepościelone łóżko i po powrocie z pracy znaleźć tam wylegującego się kota wraz z kłębkiem sierści? Nic dziwnego, mruczki uwielbiają takie niedopatrzenia. Jak uniknąć sierści na łóżkach, kanapach? Sposobem na to będą kapy, najlepiej ze śliskich, nie przyciągających futerka materiałów. Ułatwi to późniejsze jego pozbywanie się, np. podczas wytrzepywania. Lepiej unikać koców – po kilku miesiącach użytkowania mogą stać się kłębkiem sierści.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA