Polacy odczuwają lęk przed osobami niepełnosprawnymi?

W Poznaniu odbyły się konsultacje społeczne programu “Za Życiem”. W jego ramach, ma zostać przyjęty pakiet ustaw, które określają nie tylko pomoc dla osób niepełnosprawnych, ale także m.in. edukację społeczną na temat niepełnosprawności.

Jak mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Krzysztof Michałkiewicz, większość problemów społecznych w temacie osób niepełnosprawnych jest lęk przed nimi. Ludzie nie wiedzą w jaki sposób mają się zachować, dlatego wolą unikać takich osób.

“Uważam, że często te bariery wynikają z lęku. Niekoniecznie wiemy, jak się zachować, kiedy widzimy osobę niepełnosprawną – czy powinniśmy podejść, pomóc, czy przeprowadzić osobę niewidomą, czy może wręcz przeciwnie – nie przeszkadzać, bo sobie świetnie sama radzi. Często ten lęk przed angażowaniem się, jeśli chodzi o kontakt z osobą niepełnosprawną wynika po prostu z braku wiedzy”

Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Podczas wtorkowych konsultacji społecznych, które odbyły się w Poznaniu, przedstawiono drugi pakiet ustaw przygotowanych w ramach programu “Za życiem”. Mają one zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Obejmuja one m.in. kwestie edukacji społecznej, edukacji zawodowej osób niepełnosprawnych, ułatwień dla opiekunów takich osób, zasiłku pielęgnacyjnego czy działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Program “Za życiem” wystartował w styczniu 2017 roku. Ma na celu wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin.