„Dawniej obcy, dziś sąsiedzi. Polsko-irlandzkie spotkania na przestrzeni wieków” - wystawa przy Ogrodzie Zamkowym

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA
Drukuj

Jaka historia łączy Polskę z Irlandią? Jak zmieniały się relacje na przestrzeni wieków? Ile wspólnego mają Polacy z Irlandczykami? O tym, można dowiedzieć się z wystawy „Dawniej obcy, dziś sąsiedzi. Polsko-irlandzkie spotkania na przestrzeni wieków”, która pojawiła się przy Ogrodzie Zamkowym na al. Niepodległości.

Wystawa została oficjalnie otwarta w poniedziałek, przez prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka raz Gerarda Keowna, ambasadora Irlandii w Polsce. Na ekspozycji przedstawiono wybrane historie, które łączą oba państwa.

„O Polakach i Irlandczykach mówi się często, że są niczym bratnie dusze - dwa narody, których kraje dzieliła co prawda znaczna odległość oraz różne wydarzenia w historii Europy, a jednak mają one ze sobą tak wiele wspólnego. Podobne doświadczenia - utrata autonomii i walka o niepodległość, wzajemne wpływy literackie i polityczne, pragnienie wolności oraz zacięcie podróżnicze i badawcze to tylko niektóre z rzeczy, które nas łączą.”
Gerard Keown, ambasador Irlandii w Polsce

Poznań do dziś wspomina wizytę Irlandczyków podczas EURO 2012. To wtedy wielu poznaniaków na nowo odkryło Irlandię, a Irlandczycy zakochali się w Polsce. Relacje te do dziś skutkują przyjaźniami i częstymi odwiedzinami.

Relacji polsko-irlandzkich jest jednak więcej i można o nich przeczytać na wystawie, która zawisła na ogrodzeniu Ogrodu Zamkowego na al. Niepodległości.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA