W powiecie poznańskim na żółtaczkę pokarmową zachorowało 205 osób. PSSE ostrzega – droga pokarmowa to nie jedyne źródło zakażenia

2017 rok jest rekordowym pod względem ilości zachorowań na WZW typu A. Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, wbrew pozorom, ta najbardziej znana forma zakażeń, czyli drogą pokarmową, wcale nie jest w tym roku najpopularniejszą.

Od początku roku do 21 września, w Wielkopolsce odnotowano 303 przypadki zachorowań, w tym 205 w powiecie poznańskim. Nadzorem epidemiologicznym objęto 609 osób.

Jak poinformowano podczas briefingu prasowego, który odbył się na poznańskim lotnisku Ławica, choć zakażenie WZW typu A, zwane „chorobą brudnych rąk”, najczęściej kojarzone jest ze zjedzeniem zakażonych produktów (np. nieumytych owoców), to droga pokarmowa w tym roku jest przyczyną zaledwie 5% przypadków.

Najczęstszą formą zarażenia są kontakty seksualne, które odpowiadają za ok 24% zachorowań. Zakażenia domowe, czyli np. poprzez kontakt z chorym domownikiem, stanowią ok. 14%.

Najczęściej, problem dotyczy mężczyzn – aż 84% zachorowań dotyczy właśnie ich (254 w stosunku do 49 kobiet). W jakim wieku są chorzy? Najwięcej przypadków odnotowuje się w grupie wiekowej 20-39 lat.

Większość osób, które zachorowała w Wielkopolsce, wymagała hospitalizacji. Obecnie, w szpitalu przebywa 14 chorych na WZW typu A.

Wirus jest o tyle niebezpieczny, że przez pierwszy tydzień lub dwa, chory jeszcze nie wie, że jest chory, a już może zarażać. Pierwsze objawy często mylone są z przeziębieniem lub grypą, szczególnie, gdy zakażony ma temperaturę, ogólnie gorzej się czuje i np. odczuwa bóle stawów. U dzieci z kolei, wirus rozwija się przy bardzo słabych objawach, a często jest praktycznie bezobjawowy.

W jaki sposób można zapobiegać zakażeniu? Przede wszystkim, należy przestrzegać zasad higieny osobistej, tzn. myć ręce po każdym wyjściu z toalety i przed każdym posiłkiem, a także przestrzegać odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych przy przygotowywaniu posiłków – myć owoce i warzywa, miejsce przygotowywania potrawy, używanych narzędzi i desek. Warto również skorzystać ze szczepień.