Dzień bez samochodu już w przyszłym tygodniu. Za darmo komunikacją miejską pojadą jedynie kierowcy

Autor: AK
Drukuj

Już w sobotę rozpocznie się tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W tym roku, hasłem przewodnim jest „Dzielmy się mobilnością”. Z tej okazji, Poznań przygotował wiele atrakcji dla mieszkańców. Jak zwykle, będzie także Dzień bez Samochodu, który pozwoli na darmowe podróżowanie komunikacją miejską.

Dzień bez samochodu to akcja, która w europejskich miastach cieszy się dużym zainteresowaniem. Kierowcy w Poznaniu już w przyszły piątek, 22 września, będą mogli korzystać z transportu organizowanego przez ZTM za darmo.

Jedyne, czego będą potrzebowali to ważny dowód rejestracyjny pojazdu, który jednak upoważnia do korzystania z darmowej komunikacji tylko jedną osobę. To duże utrudnienie dla tych, którzy współdzielą przejazdy samochodem, ponieważ akcja nie zwalnia z konieczności zakupu biletu pasażerów, którzy zwykle podróżują autem wspólnie z kierowcą.

Założenie wydaje się dość dziwne, zwłaszcza, że Poznań na co dzień zachęca do „car-sharingu”, czyli współdzielenia przejazdów samochodem z innymi, właśnie w ramach jednej z opcji zrównoważonego transportu. W Dniu bez samochodu, pasażerowie zostają jednak pozostawieni sami sobie.

Będą mogli za to skorzystać z promocji dla użytkowników Poznańskiego Roweru Miejskiego. 22 września, pierwsza godzina wypożyczenia jednośladu będzie za darmo.

Warto jednak pamiętać, że ze zrównoważonego transportu powinniśmy korzystać cały rok, a nie jedynie przez jeden dzień. Znalezienie najbardziej optymalnej opcji dla siebie, przyczyni się nie tylko do zmniejszenia ruchu kołowego w mieście, ale także może przynieść korzyści także nam - np. gdy zamiast stać w korku, szybko ominiemy go jadąc tramwajem, dzięki czemu dojazd do pracy, szkoły czy domu zajmie nam mniej czasu.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA