Emiraty Arabskie, nowy kierunek wakacji z Poznania

Autor: AK foto
Artykuł sponsorowany
Drukuj

Za oknem jesień, przed nami zima z krótkimi dniami, niskimi temperaturami i opadami deszczu i śniegu. Już sama myśl o tym sprawia, że wielu już nie może się doczekać kolejnych wakacji i słońca. Na szczęście, dzięki podróżowaniu, nie trzeba czekać do kolejnego lata, wystarczy skorzystać z jednej z ofert i wybrać się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, był to biedny, pustynny region. Dziś, uznawany jest za synonim przepychu i nowoczesności. Kraj, który oferuje połączenie współczesności z tradycją, a podróżowanie po nim jest marzeniem wielu ludzi na świecie. Emiraty fascynują zarówno najnowocześniejszymi technologiami, jak i wyjątkową kulturą i tradycją.

Dzięki współpracy biura podróży TUI z Portem Lotniczym Poznań - Ławica, do Zjednoczonych Emiratów Arabskich można lecieć bezpośrednio ze stolicy Wielkopolski. Lot trwa zaledwie kilka godzin i jest obsługiwany przez Enter Air. Zjednoczone Emiraty Arabskie stają się coraz popularniejszym kierunkiem podróży wśród Polaków, a oferta jest okazją dla wielu poznaniaków i Wielkopolan do spędzenia wyjątkowych wakacji. Na wyjazd decydują się zarówno rodziny z dziećmi, jak i pary zakochanych Nie brakuje także grup znajomych, którzy po prostu chcą zobaczyć coś innego, niż to, co zwykle widują w Europie.

Na temat krajów arabskim krąży wiele stereotypów i „miejskich legend”. Zdecydowana większość z nich nie ma zastosowania w praktyce i wynika najczęściej ze stereotypów. Jak tak naprawdę wygląda podróżowanie po ZEA?

Warto zacząć od podstaw. Zgodnie z informacjami polskie MSZ, polscy obywatele nie potrzebują wiz do wjazdu na teren ZEA, jeśli ich pobyt trwa do 90 dni i jest w celach turystycznych, kulturalnych, wizyty u rodziny i znajomych lub naukowych. Podróżny musi mieć za to paszport, ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy.

Wbrew stereotypom, jest to państwo należące do krajów o najniższym wskaźniku przestępczości, a tzw. przestępczość pospolita jest sporadycznym zjawiskiem. To właśnie dlatego, na wyjazd tam na wakacje decyduje się coraz więcej osób, także z małymi dziećmi.

Wyjazd nie wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych szczepień. Choć woda w miejskich wodociągach jest zdatna do picia, polskie MSZ zaleca spożywanie jej dopiero po przegotowaniu. To jednak zalecenie, które Polacy doskonale znają także z podróży po Europie, a nawet Polsce. W podróżowaniu po kraju nie ma ograniczeń, a drogi są dobrze oświetlone. Nie należy jednak bez doświadczenia i na własną rękę urządzać wycieczek po pustyni - w tym przypadku lepiej skorzystać z gotowych ofert np. biura podróży.

Wiele wątpliwości budzi kwestia religii, kultury i tradycji. ZEA to państwo muzułmańskie, w którym źródłem prawa jest szariat. Nie oznacza to jednak, że katoliccy turyści traktowani są jak intruzi. Wyznawcy innych religii, nie mogą wchodzić do meczetów podczas modlitw. Kwestia ubioru, która szczególnie często niepokoi turystów, to także sprawa, w której od lat widoczna jest liberalizacja. Jak informuje MSZ, „nie jest wymagane nakrycie głowy u kobiet. W takich metropoliach jak Dubaj czy Abu Zabi akceptowane są stroje takie same jak w Europie. Jedynie na prowincji, a przede wszystkim w emiratach północnych, zaleca się, szczególnie kobietom, unikanie odzieży nadmiernie odkrywającej ciało.” W razie wątpliwości, wystarczy spytać na miejscu np. opiekuna wycieczki czy obsługę hotelu, na temat zasad obowiązujących w miejscu, do jakiego się wybieramy.

Alkohol jest kolejnym tematem, który budzi wiele kontrowersji. Wbrew opiniom, z jakimi można się spotkać „na ulicy”, można go spożywać, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Napoje alkoholowe sprzedawane są jedynie w nielicznych sklepach, ale większość turystów i tak korzysta z tego dostępnego na terenie hotelu, w którym się znajdują. Zabronione jest jednak spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. 

W okresie Ramadanu (najbliższy: 15 maja 2018 - 14 czerwca 2018), zabronione jest spożywanie pokarmów, picie napojów i palenie tytoniu w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca - wtedy zamknięte są także lokale gastronomiczne. Nie ma jednak problemu z korzystaniem z ofert zdecydowanej większości hotelów i ośrodków wczasowych.

Za co turyści najbardziej lubią Zjednoczone Emiraty Arabskie? Nie tylko za słońce i ciepło, ale także za otwartość i przyjazne nastawienie mieszkańców. Przyciąga ich także połączenie tradycji z nowoczesnością, kultury z przepychem i współczesnych budowli z pustynnym krajobrazem. To miejsce tradycyjnych wiosek beduińskich, targów wielbłądów, piaszczystych plaży, ciepłej wody i oaz. Z Poznania do ZEA można latać bezpośrednio z TUI, a aktualnie trwa sprzedaż wycieczek na okres zima 2017/2018. Oferta wydaje się być idealna na pochmurne jesienne i zimowe dni, które przed nami. Zarówno po to, by „przedłużyć lato”, jak i „rozpocząć je wcześniej” - w zależności od tego, kiedy zdecydujemy się na wycieczkę.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA