Fundusz czy lokata? Gdzie ulokować środki?

Lokaty bankowe oraz fundusze inwestycyjne to jedne z najchętniej wybieranych sposobów pomnażania kapitału. Które rozwiązanie przyniesie więcej korzyści? Kiedy warto rozważyć otwarcie lokaty bankowej, a kiedy ulokować środki w funduszu inwestycyjnym? Podpowiadamy!

Podstawowa różnica między funduszem a lokatą polega na gotowości do podjęcia ryzyka lub jej braku. Przed podjęciem decyzji trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim koszty obu rozwiązań, potencjalny zysk oraz dostęp do zgromadzonych środków. Przedstawiamy krótką charakterystykę obu rozwiązań.

Lokata bankowa – jak działa i jakie daje profity?

Lokata bankowa to rodzaj umowy zawieranej pomiędzy bankiem a klientem, której założeniem jest przekazanie instytucji finansowej określonej ilości środków na przewidziany w umowie czas w zamian za odsetki. Bezpieczeństwo zgromadzonej tam kwoty do wysokości 100 000 euro zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokata to bezpieczny instrument finansowy dostępny w większości banków. Należy jednak mieć na uwadze, że wypłata zgromadzonych na niej środków przed terminem wiąże się z utratą części lub nawet całości odsetek. Wybierając lokatę ze stałym oprocentowaniem, przy podpisaniu umowy dokładnie wiemy, ile pieniędzy otrzymamy po jej zakończeniu. Tym, co przemawia za założeniem lokaty bankowej, jest gwarancja uzyskania pewnego przychodu. Przy obecnym oprocentowaniu lokat bankowych nie można jednak liczyć, że uzyskane zyski będą wysokie. Jest wiele typów lokat np.: terminowe (krótko- lub długoterminowe), negocjowane, progresywne czy rentierskie.

Fundusz inwestycyjny – charakterystyka i najważniejsze korzyści

Fundusz inwestycyjny to forma zbiorowego lokowania środków w różne instrumenty finansowe o charakterze bezterminowym. Zysk z ulokowania środków w danych aktywach nie jest znany. Mimo że korzystna sytuacja na rynku może przynieść inwestorowi bardzo wysokie zyski, zawsze należy się liczyć z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału. Uczestnicy funduszy otwartych na przykład zarządzanych przez Esaliens TFI (dawniej Legg Mason TFI) mają możliwość wycofania środków z danej inwestycji w każdej chwili bez utraty zgromadzonych do chwili wypłaty zysków. Fundusze dzielą się przede wszystkim na: akcyjne, dłużne, pieniężne i mieszane. Różnią się sposobem lokowania środków oraz stopniem ryzyka. Fundusz podobnie jak lokata dostępny jest dla każdego. Najniższa kwota, jaką możemy zainwestować to zazwyczaj około 100 złotych.

Lokata czy fundusz – podsumowanie

Nie można jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie jest korzystniejsze. Wszystko zależy od strategii inwestycyjnej, jaką wybierzemy, gotowości do podjęcia ryzyka oraz wysokości oczekiwanych zysków. Jednym ze sposobów dywersyfikacji ryzyka jest umieszczenie części kapitału na lokacie bankowej i ulokowanie pozostałej kwoty w funduszach inwestycyjnych.