Zmiany na ul. Jarochowskiego – ZDM przedstawia dwa wairanty i prosi o opinie

Zarząd Dróg Miejskich przedstawił dwa warianty przebudowy lub remontu ul. Jarochowskiego, od ul. Chociszewskiego do ul. Wyspiańskiego. Swoją opinię w tej sprawie można przesyłać do 5 września.

Obie koncepcje zakładają m.in. wykonanie remontu nawierzchni i wymianę krawężników, a także powstanie zatok parkingowych i nowych chodników. Miejsca parkingowe mają być uporządkowane, a całość ma być dostosowana do założeń strefy tempo 30. Zaprojektowane mają być także nowe nasadzenia uliczne.

Zmiany mają oznaczać również zmniejszenie ruchu tranzytowego przez wprowadzenie m.in. ruchu jednokierunkowego na niektórych ulicach.

Wariant I zakłada ruch jednokierunkowy na odcinku od ul. Niegolewskich do ul. Limanowskiego oraz od ul. Chociszewskiego do ul. Sczanieckiej, natomiast od ul. Sczanieckiej do ul. Niegolewskich oraz pomiędzy ul. Limanowskiego i Wyspiańskiego, dopuszczony ma być ruch dwukierunkowy.

Koncepcja ta pozwala także na dojazd do Szpitala św. Rodziny zarówno od ul. Chociszewskiego jak i ul. Wyspiańskiego.

Wariant ten uwzględnia 181 miejsc parkingowych, przy obecnych 176.

Wariant II zakłada wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Jarochowskiego od ulicy Limanowskiego do Chociszewskiego z nakazem skrętu w prawo w ul. Chociszewskiego. Tak jak w wariancie I, ruch dwukierunkowy obowiązywać ma pomiędzy ul. Limanowskiego i Wyspiańskiego.

Wprowadzenie ruchu w jednym kierunku, pozwoli w tym wariancie na utworzenie większej ilości miejsc parkingowych, ponieważ udostępnione byłoby miejsce do parkowania równoległego na wysokości Szpitala św. Rodziny. Łącznie, w tej koncepcji, byłoby ich 199, jednak dojazd do szpitala możliwy byłby jedynie od strony ul. Wyspiańskiego.

Jak podaje ZDM, wśród zalet wariantu I znajduje się przede wszystkim: łatwiejszy dojazd do szpitala z obu kierunków, bardziej uspokojony ruch niż w wariancie II, o wiele łatwiej i skuteczniej będzie można wyeliminować ruch tranzytowy, a dojazd do posesji położonych na wschód od ul. Jackowskiego będzie łatwiejszy.

Wadami jest wzrost ruchu na ul. Niegolewskich i Sczanieckiej, a także mniej niż w wariancie II, miejsc postojowych.

Zaletami drugiego wariantu jest zmniejszenie ruchu na ul. Sczanieckiej i Niegolewskich oraz o 18 więcej miejsc postojowych niż w wariancie pierwszym.

Wśród wad, wymienia się dojazd do szpitala tylko z jednej strony oraz mniej możliwości skutecznej eliminacji tranzytu z ul. Jackowskiego.

Uwagi na temat przedstawionych wariantów można przesyłać do Rady Osiedla Święty Łazarz, na adres Osiedle_Lazarz@um.poznan.pl, do 5 września.