Beata Szydło z wizytą w Poznaniu

Beata Szydło uczestniczyła w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego. – Tutaj w województwie wielkopolskim sytuacja wygląda bardzo dobrze, wszyscy mają już prąd, usuwane są zatory z dróg, drogi są przejezdne – stwierdziła premier. Dodała również, że Wielkopolska jest modelowym przykładem współpracy samorządów.

Po przejściu nawałnic w przypadku 485 budynków, w tym 123 mieszkalnych, zdecydowano o zakazie ich użytkowania ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa – poinformował szef MIB Andrzej Adamczyk. Dodał, że przejezdne są wszystkie drogi krajowe prowadzące przez tereny zniszczone w wyniku nawałnic.

Minister infrastruktury i budownictwa uczestniczył, obok m.in. premier Beaty Szydło, w środę w Gostyniu (woj. wielkopolskie) w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego ws. sytuacji po nawałnicach, które ponad tydzień temu przeszły nad regionem i częścią kraju. Obecnie – zaznaczył minister na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu – Nadzór Budowalny na terenach dotkniętych przez nawałnice ocenia stan techniczny budynków pod względem bezpieczeństwa ich użytkowania.

Trwa bardzo intensywne działanie na terenach dotkniętych żywiołem – nie tylko w Wielkopolsce, ale w województwie kujawsko-pomorskim i w województwie pomorskim. Dzisiaj zaangażowanych w te działania jest około 140 pracowników Nadzoru Budowlanego z tych trzech województw

powiedział Adamczyk.

Jak dodał, przeprowadzono kontrolę 5130 budynków, w tym 2213 mieszkalnych. “Wydano decyzje o zakazie użytkowania budynków – ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia, użytkowników – w stosunku do 485 budynków, w tym 123 to budynki mieszkalne. Te 123 budynki mieszkalne muszą zostać poddane odbudowie, odtworzeniu w wielu przypadkach. Ich stan zagraża bezpieczeństwu zdrowiu i życiu. Pozostało do skontrolowania 2,5 tysięcy budynków” – powiedział szef MiB.

Jak mówił, “mamy nadzieję uporać się z całym tym przedsięwzięciem do końca miesiąca”. “Jakkolwiek do obiektów, w których były przeprowadzane kontrole stanu technicznego w pierwszych godzinach po wystąpieniu żywiołu, musimy wrócić, aby dokonać tego szacunku stopnia zniszczenia według tych nowych procedur określonych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ale to zrobimy, z tym się uporamy. Jeżeli nie uda nam się tego dokonać się do końca sierpnia, to na pewno w pierwszych dniach września” – zapowiedział.

Adamczyk przypominał, że jego resort zwrócił się z apelem do producentów materiałów budowlanych, ale także do wykonawców realizujących inwestycje budowlane poprzez stowarzyszenia, federacje, związki, które skupiają tych przedsiębiorców. Jak mówił Adamczyk apel dotyczy przekazania – jeżeli jest to możliwe – w formie nieodpłatnej, materiałów budowlanych tym osobom, które zostały poszkodowane przez żywioł i które nie są w stanie poradzić sobie z odbudową, z remontem budynku.

Zwróciliśmy się o utworzenie specjalnej, dedykowanej linii sprzedażowej ich produktów, która po dobrych cenach, po cenach często z dużym rabatem, pozwoli przez poszkodowanych zakupić te materiały budowlane. (…) Cieszymy się bardzo z tego, że producenci materiałów budowlanych już wczoraj odpowiedzieli na nasz apel. Już są gotowi przekazać część swojej produkcji nieodpłatnie, są gotowi stworzyć specjalną dedykowaną linię sprzedażową dla poszkodowanych w tej tragedii

powiedział szef MiB.

Jak dodał, zwrócono się za pośrednictwem wojewodów do starostów, wójtów, burmistrzów gmin o pomoc w zorganizowaniu redystrybucji tych materiałów; koordynatorem całego przedsięwzięcia jest wiceszef MIB Tomasz Żuchowski.