Elektryczny Nissan odkrywa nieznaną Wielkopolskę

Autor: kl
Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Drukuj

To, że Polacy długie weekendy lubią, wiadomo nie od dziś, przed nami zaś ostatni tak ciepły długi weekend. Warto więc nie spędzić całego weekendu w domu i wybrać się gdzieś poza miasto na jakąś wycieczkę. Wielkopolska może poszczycić się wieloma cennymi zabytkami oraz bogatą historią. Jednym z takich unikatowych zabytków jest rezerwat archeologiczny w Gieczu.

Giecz to mała i spokojna wielkopolska wieś, będąc jednak również świadkiem niezwykłych wydarzeń sprzed 1000 lat, gdy znajdował się tutaj jeden z najważniejszych ośrodków państwa pierwszych Piastów. Jednak najwcześniejsze ślady działalności ludzkiej w rejonie Giecza sięgają nawet czasów przedpaństwowych, gdy w IX wieku wzniesiono tutaj niewielki gród.

Przez następne lata rozbudowywany gród był jednym z głównych ośrodków monarchii piastowskiej obok Poznania, Gniezna czy Ostrowa Lednickiego. Po najeździe księcia czeskiego Brzetysława rozwój Giecza zahamował, lecz zniszczony gród odbudowano i przywrócono do dawnej świetności. Z czasem gród stracił jednak swoje znaczenie i popadł w zapomnienie.

Badania archeologiczne przeprowadzone w tym miejscu po wojnie wykazały, że gród miał duże znaczenie strategiczne i odgrywał ważną rolę w wymianie handlowej.

Obecnie na terenie grodu znajduje się siedziba muzeum, rezerwat archeologiczny i niewielki skansen. Na wystawach prezentowanych w muzeum możemy podziwiać ceramiczne naczynia, przedmioty codziennego użytku, czy przedmioty militarne. Okolice grodu wyróżnia także największe nagromadzenie skarbów srebrnych – monet i ozdób, które były ukryte na okolicznych terenach, a teraz również możemy podziwiać je na muzealnych wystawach. Bardzo dobrze zachowały się średniowieczne wały, a także fundamenty budowli.

Na terenie osady odbywają się zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą szkolną oraz imprezy plenerowe, które nawiązują do słowiańskiego dziedzictwa tego miejsca.

W podróż do Gieczu, w tak urokliwe i sielankowe miejsce my wybraliśmy się w Nissanem Leaf, ten elektryczny samochód, po naładowaniu w zupełności pozwolił nam dojechać tam i wrócić. Samochód świetnie sprawdził się na tak krótkiej wycieczce, a dodatkowo, dzięki elektrycznemu silnikowi, do atmosfery nie dostały się nieprzyjazne naturze związki chemiczne i mogliśmy w pełni rozkoszować się pięknem grodu w Gieczu i czystym powietrzem.


Aby umówić się na jazdę próbną nowym Nissanem Leaf wystarczy udać się do Nissan Japan Motors na ul. Głogowska 448, Poznań Komorniki lub zadzwonić 61 610 41 70

 

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA