Będzie oświetlenie i monitoring na zachodnim brzegu Warty. Prace projektowe dobiegają końca, ale budowa ruszy dopiero za kilka miesięcy

Autor: AK fot. UMP
REKLAMA
Drukuj

Dobiegają końca prace projektowe oświetlenia i monitoringu zachodniego brzegu Warty. To inwestycja, na którą od lat czekają poznaniacy, którzy okazali to m.in. w głosowaniu w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Prace budowalne ruszą jednak dopiero za kilka miesięcy.

Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających na terenach nadwarciańskich. Niestety, po analizie terenowej okazało się, że nie może być ona zrealizowana w formie, w jakiej zgłoszono ją do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego - w systemie dwulampowym, który oświetli zarówno dolną jak i górną reasę. Przeszkodą jest ukszałtowanie wału oraz gęste zadrzewienie.

"Podjęliśmy decyzję o realizacji dwóch osobnych projektów budowlano-wykonawczych oświetlenia oraz monitoringu dla górnej i dolnej terasy zachodniego brzegu Warty. Prace na dolnej terasie mają też ścisły związek z planowaną przez Miasto budową ścieżki pieszo-rowerowej w tym terenie. Ostatecznie rozpocznie ona swój bieg przy parku w Starym Korycie Warty, a zakończy na południu, za Mostem Królowej Jadwigi"
Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania

Cały proces jest niezwykle czasochłonny, ponieważ wymaga uzyskania wielu zgód i pozwoleń - m.in. od Miejskiego Konserwatora Zabytków, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Zarządu Zieleni Miejskiej i Enei. Monitoring konsultowany musi być również z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, a do tego dochodzi postępowanie w Wydziale Urbanistyki i Architektury.

Jak wyjaśnia Grzegorz Kamiński, pomimo starań Biura, nie jest możliwe przyspieszenie procedur i rozpoczęcie procesu wcześniej. Gotowy projekt będzie można odebrać dopiero po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód.

Obecnie, prace projektowe dobiegają końca. Roboty budowlane zostaną zgłoszone jednak dopiero w najbliższych miesiącach. Trudno zatem ocenić, kiedy tak naprawdę ruszą prace, a tym bardziej, kiedy inwestycja zostanie oddana. "Najbliższe miesiące" oznaczać mogą, okres zimowy, gdy roboty będą niemożliwe lub mocno utrudnione.

Oświetlenie w tym miejscu jest szczególnie ważne dla bezpieczeństwa. Czas nad Wartą spędza wielu mieszkańców i turystów. Od lat mówi się o konieczności zamontowania tam zarówno lamp jak i kamer. Niestety, obecnie w tych okolicach często dochodzi do przestępstw i wykroczeń. Zarówno władze, jak i poznaniacy oraz służby mają nadzieję, że oświetlenie terenu i zamontowanie monitoringu, wpłynie na zmniejszenie liczby zagrożeń i niebezpiecznych zdarzeń.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA