Wszystko co powinno się wiedzieć przed zakupem taśmy LED

Oświetlenie LED z każdym dniem zyskuje na popularności, choć jeszcze relatywnie niedawno nie wyobrażaliśmy sobie zakupu żarówki za kilkadziesiąt złotych. Nadszedł jednak czas, gdy normy UE zakazały wręcz sprzedaży zwykłych, żarowych modeli, co jak wiemy, w kontekście oszczędności energii i ekologii było wręcz strategicznym posunięciem.

Technologia LED dała nam natomiast dokładnie to czego od niej oczekiwaliśmy – mniejsze, nawet 6-krotnie, zużycie energii elektrycznej oraz odpowiednio długą żywotność, z którą żadna tradycyjna żarówka nie mogła by się mierzyć. Jeśli uświadomimy sobie, że dzięki temu wynalazkowi możemy także dowolnie regulować barwę światła, co ma wpływ zarówno na klimat wnętrza, jak i nasze samopoczucie, to skrót LED na opakowaniu staje się naprawdę bardzo kuszący (nawet pomimo ceny, jaką trzeba zwykle zapłacić za produkt dobrej jakości mieszczący się w tej kategorii). Mamy więc żarówki o mocy 9W, które dają tak samo jasny blask jak żarowe modele 60W. A jak mają się do całej sprawy i fascynacji ową technologią, taśmy LED? Jaką wiedzę trzeba posiąść, by osiągnąć satysfakcje z ich zakupu?

Uniwersalne zastosowanie

Popularność, jaką cieszą się wszelkiego rodzaju taśmy LED, determinowana jest zapewne tym, że ich walory praktyczne i dekoracyjne są po pierwsze tak atrakcyjne wizualnie, a po drugie tak łatwo dostępne i proste w montażu. Oświetlenie to nadaje się do bardzo różnej stylistyki wnętrz. W związku z tym sprawdza się tu zasada, że to jakość ma największy wpływ na możliwości i zadowolenie użytkowników. Pierwszą kwestią przy wyborze powinno być zatem podjęcie decyzji o wykorzystaniu taśmy – jako dekoracja lub jako oświetlenie pomocnicze. W obu przypadkach otrzymamy elastyczną taśmę z paskiem samoprzylepnym, ale każda z nich będzie miała inne właściwości – jednak nieregularny kształt powierzchni nie będzie dla nas żadnym problemem.

Taśmy LED – różnice w asortymencie

Podstawą podczas wyboru taśmy LED jest wiedza na temat różnic, jakie posiadają poszczególne modele. Nie każdy oczekuje od tego asortymentu oświetleniowego tych samych właściwości, dlatego fakt, iż rozwiązanie to jest tak banalnie proste ,nie oznacza wcale, że nie może posiadać atrakcyjnych możliwości, z których możemy skorzystać bądź nie – w zależności o wymagań i potrzeb. Do tego grona zalicza się przede wszystkim wybór pomiędzy:
– modelami samoprzylepnymi i tymi, które przy pomocy kleju mocowane są przez osobę montującą,
– diodami monochromatycznymi (o jednym kolorze) lub wielokolorowymi, z możliwością zmiany ich barwy,
– produktami przeznaczonymi do wnętrz, a tymi, które nadają się do zewnętrznego oświetlenia funkcjonalnego lub dekoracyjnego,
– różną wytrzymałością diod LED (światło nie gaśnie tu od razu, tylko z czasem robi się coraz mniej intensywne, a więc mamy czas na zaopatrzenie się w nową taśmę, gdyby aktualna zakończyła swój żywot przedwcześnie).

Atest

Tańsze prawie nigdy nie oznacza, że coś jest dobrze wykonane, gdyż szukając oszczędności producent na pewno obniżył np. normy bezpieczeństwa lub jakości danego asortymentu. Efekt wizualny to nie wszystko. Jeśli zdecydujemy się natomiast na niską jakość w atrakcyjnej cenie to musimy liczyć się również z:
– krótką żywotnością produktu,
– niewłaściwymi parametrami dotyczącymi jasności oraz rozproszenia blasku,
– podwyższonym ryzykiem zwarcia, pożaru, czy nawet porażenia prądem.
Każda taśma, którą zabierzemy ze sobą do domu powinna mieć ponadto odpowiedni atest – ROHS lub CE.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Tytan.Lenalighting.pl