Poznań w czołówce pod względem siły nabywczej w Polsce

Autor: AK
Drukuj

Indeks siły nabywczej w Poznaniu, daje stolicy Wielkopolski miejsce wśród 10 najwyżej sklasyfikowanych powiatów w kraju. Wynosi ona takze ponad połowę średniej europejskiej.

Badania przeprowadzia niemiecka firma badawcza GfK. Siłą nabywczą nazywane są wydatki na opłaty mieszkaniowe, transport, żywność, prywatne fundusze emerytalne, opłaty za media, wydatki konsumpcyjne i wszelkie inne wydatki np. wyjazdy na wakacje.

W całej Europie, siła nabywcza na jednego mieszkańca w 2016 roku, wynosiła 13672 euro. Polska pod tym względem znalazła się dopiero na 29 pozycji wśród 42 krajów.

Polska uzyskała wynik 6399 euro, czyli prawie dziesięciokrotnie mniej niż w Lichetnsteinie, który jest liderem rankingu. To również 8 razy więcej niż na Ukrainie, która zamyka klasyfikację.

W rankingu krajowym, Poznań znalazł się na 6 miejscu. Wyprzedziły go jedynie Warszawa, Sopot oraz trzy poswarszawskie powiaty - warszawski zachodni, piaseczyński i pruszkowski.

Siła nabywcza przeciętnego poznaniaka wynosi 8651 euro, czyli o 35,9% więcej niż średnia krajowa. W odniesieniu do średniej europejskiej, jest to 63,3%.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA