27 innowacji w ramach Inkubatora Wielkopolskie Innowacje Społeczne

W ramach Inkubatora Wielkopolskie Innowacje Społeczne, powstało już 27 innowacji, które są rekomendowane do dofinansowania. Inkubator powstał przy partnerskiej współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, Miasta Poznań i Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.

Innowacje mają być wdrażane najpóźniej od stycznia przyszłego roku. Obecnie trwają prace nad ich ostateczną specyfikacją. Postępy projektów będzie można śledzić poprzez blogi prowadzone przez innowatorów już za około 3 miesiące.

Każdą z innowacji zaprojektowano w taki sposób, by usługa, produkt lub model działania był możliwy do łatwej adaptacji przez inne społeczności, instytucje czy organizacje.

Wśród zwycięskich 27 pomysłów, siedemnaście z nich przygotowały organizacje pozarządowe, osiem przez osoby fizyczne lub nieformalne grupy osób fizycznych, a dwie przez instytucje pomocy społecznej.

Wśród pomysłów, 10 innowacji dotyczy usługi opiekuńczej dla osób starszych, siedem skierowanych jest do dorosłych osób niepełnosprawnych, trzy dla niepełnosprawnych dzieci, dwie dla osób starszych i dorosłych z niepełnosprawnościami, trzy dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych oraz seniorów, a dwie dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych.

Siedem z innowacji będzie opierało się o technologię ICT. Sześć z projektów, wspierać będzie poznańskie domy pomocy społecznej. Wypracowane schematy działania będą mogły być powielane w innych tego typu placówkach.

Spośród innowatorów, 18 pochodzi z Poznania lub powiatu poznańskiego. Trzech jest z powiatu pilskiego, a dwóch pochodzi z Konina. Po jednym reprezentancie mają powiaty: gnieźnieński, słupecki, pleszewski i międzychodzki.

Gdy zakończy się proces wdrażania, Inkubator WINS będzie musiał rekomendować conajmniej trzy innowacje do upowszechnienia na skalę krajową i wprowadzenia jako stałą usługę społeczną w Poznaniu oraz całej Wielkopolsce.