Co robić w przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego?

Autor: AK vid. x-news
REKLAMA
Drukuj

Barszcz Sosnowskiego jest tematem, który regularnie powraca. Jest ku temu dużo powodów - to wyjątkowo niebezpieczna dla człowieka i zwierząt roślina, która niestety nadal jest licznie spotykana w Polsce.

Pisaliśmy o nim na naszym portalu już kilkukrotnie, także w tym roku. Przypominanie o zagrożeniu jest jednak wyjątkowo ważne.

Osiągnąć może nawet 4 metry, a do naszego kraju trafiła w połowie lat 50. z Kaukazu. Miał być roślina pastewną. Szybko okazał się niebezpieczny zarówno dla zwierząt jak i ludzi.

Kontakt fizyczny z rośliną powoduje poparzenia, a szkodliwe są już nawet same jej opary.

W Poznaniu, z barszczem Sosnowskiego walczy straż miejska. Reaguje na każde zgłoszenie mieszkańców, którzy zauważą podejrzaną roślinę w mieście. Niestety, jest ona trudna do wyplenienia i jednorazowe usunięcie najczęściej jest nieskuteczne.

Tylko w tym roku, trujący barszcz znaleziono w kilkunastu miejscach miasta. Część z nich to lokalizacje znane z poprzednich lat. Roślina bardzo szybko się rozsiewa i jest wyjątkowo trwała.

Dlaczego i kiedy barszcz Sosnowskiego jest dla nas trujący? Co robić, gdy mamy kontakt z rośliną? W jaki sposób prowadzone są prace mające na celu jej usunięcie? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w materiale filmowym:

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA