Wielkopolanki z dziećmi chcą pracować, ale ich sytuacja nadal nie jest dobra

Prawie 59% wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych w Wielkopolsce stanowią kobiety. Choć wielkopolski rynek pracy jest w dobrej kondycji, to ich sytuacja zawodowa nadal jest gorsza niż u mężczyzn. Z badania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu wynika, że największy wpływ ma na to opieka nad dzieckiem i utrudniony powrót do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego.

Według badań, to kobiety w większości biorą na siebie odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem, co wpływa na opóźnienie lub zahamowanie ich rozwoju zawodowego. Niezależnie od miejsca zamieszkania oraz wieku, badane kobiety odpowiadały, że chcą pracować, ponieważ pozytywnie wpływa to na ich poczucie wartości oraz zapewnia możliwość zaspokojenia własnych potrzeb materialnych.

Zdaniem pytanych, największym problemem dla młodych matek są godziny pracy firm, które utrudniają łączenie rozwoju zawodowego z zapewnieniem opieki nad dzieckiem. Rozwiązaniem byłaby np. możliwość tzw. pracy elastycznej, z której z chęcią skorzystałoby ok. 62% zapytanych kobiet z dziećmi do lat trzech. Innym rozwiązaniem problemu mogłyby być także zakładowe żłobki lub kluby malucha, czym zainteresowanych było aż 90% zapytanych w badaniu.

Choć statystycznie kobiety są lepiej wykształcone – stanowią ponad 65% absolwentów szkół wyższych, to prawie 59% wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych w województwie jest płci żeńskiej. Mimo, że w Wielkopolsce, wskaźnik zatrudnienia kobiet jest jednym z najwyższych w Polsce, to stanowią one zaledwie 45,6% wszystkich osób posiadających pracę w województwie. Z danych wynika, że problem dotyczy zazwyczaj osób młodych, w wieku 25 – 34 lat.

Problem aktywizacji zawodowej kobiet opiekujących się dziećmi próbują rozwiązać nie tylko władze lokalne, ale także państwowe i europejskie. Możliwe jest np. pozyskanie środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, czyli m.in. żłobka czy prywatnego klubu malucha, z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Innym rozwiązaniem jest także dzielenie opieki nad dzieckiem pomiędzy ojca i matkę w ramach urlopów macierzyńskiego i tacierzyńskiego.