Poznań doceniony przez Komisję Europejską za kulturę i kreatywność

Autor: AK
Drukuj

Poznań został oceniony najwyżej spośród polskich miast w "monitorze miast kultury i kreatywności" opublikowanym przez Komisję Europejską. Stolica Wielkopolski wyprzedziła także takie miasta europejskie jak m.in. Lyon czy Hamburg. Ranking podaje również słabe i mocne strony poszczególnych miejscowości w zakresie kultury i kreatywności.

Opracowanie zostało wydane po raz pierwszy i będzie aktualizowane co dwa lata. W rankingu ocenia się miasta w dziewięciu kategoriach, które obejmują szeroko rozumianą kulturę i kreatywność, które przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, rozwoju społecznego i tworzenia miejsc pracy.

Jak tłumaczy Tibor Navracsics, unijny komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, opublikowany przez Komisję monitor pokazuje, które miasta stawiają na rozwój w kreatywny sposób, a nie tylko tradycyjną metodą.

"W czasach, gdy dochodzi do poważnych przemian społecznych, a konkurencja między miastami zaostrza się w skali globalnej, musimy wyjść poza tradycyjne źródła wzrostu i dobrobytu społeczno-gospodarczego oraz dowiedzieć się, jaką rolę odgrywa kultura w dynamicznych, innowacyjnych i różnorodnych miastach. Monitor zawiera informacje na temat europejskich miast, które znalazły swój własny sposób na wykorzystanie potencjału kultury i kreatywności w celu stymulowania rozwoju, innowacji, tworzenia nowych miejsc pracy oraz zapewnienia swoim mieszkańcom lepszej jakości życia."
Tibor Navracsics, komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu

Poznań został szczególnie wysoko oceniony pod względem m.in. jakości zarządzania miastem, satysfakcji z bazy i infrastruktury kulturalnej, poziomu zaufania społecznego oraz dostępności miejsc pracy w sektorach takich jak komunikacja i nowe media.

Stolica Wielkopolski wypadła o wiele lepiej niż Warszawa oraz pozostałe polskie miasta. Wyprzedziła także m.in. Lyon i Hamburg, które mogą pochwalić się o wiele wyższymi dochodami i liczbą mieszkańców.

Monitor ma być aktualizowany co dwa lata i stanowić źródło informacji na temat rozwoju miast.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA