Kontrola Sanepidu w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu w kwestii przechowywania zwłok. Znaleziono uchybienie

Autor: AK fot. Rzuwig
Drukuj

Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przeprowadziła kontrole w poznańskim Szpitalu Wojewódzkim po tym, jak część rodzin zmarłych mówiła o nieprawidłowościach w postępowaniu ze zwłokami. Wyniki podano dziś do wiadomości publicznej.

W ostatnich tygodniach w Poznaniu i niektórych mediach pojawiły się doniesienia o nieprawidłowym przechowywaniu zwłok w szpitalu. Ciała miały być poza urządzeniem chłodniczym i w pomieszczeniu, które nie było do tego dostosowane.

Kontrole przeprowadzono w dniach 4 i 6 czerwca. Inspektorzy nie znaleźli nieprawidłowości w zakresie właściwego stanu sanitarno-higienicznego i technicznego pomieszczeń, w których przechowywane są zwłoki, urządzeń chłodniczych oraz sprzętu, którym przenoszone są ciała.

Ustalono, że szpital posiada odpowiednie wózki, które służą do przewożenia zmarłych w odpowiednich warunkach. Inspektorzy sprawdzili też bieżącą liczbę zwłok przechowywanych w chłodni i nie stwierdzili w tej kwestii żadnych uchybień.

Kontrola dokumentów wykazała jednak, że w jednym przypadku, w trzech kolejnych dniach, liczba zwłok w chłodni była większa od liczby urządzeń do ich przechowywania. Wynikało to z większej niż zwykle liczby zgonów oraz późnego odbioru ciał przez przedsiębiorstwa pogrzebowe, który nastąpił po ponad 72 godzinach.

Zalecono opracowanie procedur awaryjnych, które mogłyby być stosowane w podobnych sytuacjach. Choć jak podkreśla Inspekcja, zachowanie szpitala było niewłaściwe, to nie podlega ono uregulowaniom prawnym.

Szpital przedstawił pracownikom sanepidu plany zwiększenia liczby miejsc do przechowywania zwłok oraz dokumentację przetargową. Dzięki zmianom, placówka ma zyskać ponad 20 nowych stanowisk.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA