Most Chwaliszewski w latach 1900 - 1969

Autor: AK fot./vid. CYRYL Poznań
Drukuj

Do końca lipca można podziwiać wystawę wyjątkowych zdjęć i pocztówek przedstawiających poznańskie Chwaliszewo w czasach, gdy było jeszcze wyspą. Widać na nich nie tylko lata świetności, ale także ogromne zniszczenia, jakie powstały podczas II wojny światowej. Część z nich, zostało umieszczonych na filmie Cyfrowego Repozytorium Lokalnego (CYRYL), który promuje wystawę i pokazuje historię mostu Chwaliszewskiego.

O wystawie plenerowej informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Na placu przed Nową Gazownią w Starym Korycie Warty od 7 lipca, do końca miesiąca można oglądać wyjątkowe fotografie, na których uwieczniono wyspę Chwaliszewo. Niewielu poznaniaków pamięta, że ta część Poznania była kiedyś otoczona wodą ze wszystkich stron.

Wyspa prawie w całości została zniszczona podczas bombardowań w czasie II wojny światowej i już nigdy nie odzyskała dawnego blasku. Jej "wenecka" historia zakończyła się wraz ze zmianą koryta rzeki oraz rozbudową mostu. Mimo tego, do dziś Chwaliszewo ma swój wyjątkowy charakter i urok.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA