Komunikacja miejska artystycznie i sztuka komunikacji, czyli projekt MPK Poznań i UAP

Gdy słyszymy hasło “sztuka”, komunikacja miejska z pewnością nie jest naszym pierwszym skojarzeniem, ale to ma się zmienić. Uniwersytet Artystyczny oraz MPK Poznań rozwijają swoją współpracę, czego efektem jest projekt “Sztuka komunikacji”. Prace studentów znajdą się na poznańskich pojazdach transportu zbiorowego.

MPK współpracuje z Uniwersytetem od dłuższego czasu. Tym razem, strony postanowiły stworzyć kolejny projekt. Studenci stworzyli autorskie koncepcje wizualnej identyfikacji poszczególnych linii tramwajowych w Poznaniu.

“Uniwersytet jest od komunikacji, ale tej wizualnej. My jesteśmy od komunikacji w takim codziennym ujęciu, to znaczy od przemieszczania się. Stąd projekt, w którym studenci opracowali koncepcje promocji siedmiu linii tramwajowych. Ich pomysły są absolutnie odjechane, ale przy tym bogate i kompletne. To są plakaty, które znajdą się w naszych pojazdach oraz na tyłach autobusów.”

Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK Poznań

Prace można podziwiać na wystawie Uniwersytetu Artystycznego do 10 lipca, a później będzie dostępna na Wolnym Dziedzińcu UMP. Jednocześnie, od dzisiaj, towarzyszą one pasażerom poznańskiej komunikacji miejskiej w autobusach i tramwajach.

Niektóre z pomysłów studentów zaskakują, choć zdecydowanie mają dobre wyjaśnienie. Linia nocna numer 201 została “Wielkim wozem”. Dlaczego? Ponieważ jej trasa przypomina konstelację Wielki Wóz, a jako linia nocna tym bardziej przywołała takie właśnie skojarzenie.

Linia numer 11 jest uznana za tą, która “dotlenia Poznań”, ponieważ wiezie pasażerów przez tereny zielone. “Dwunastka” ma zachęcać do kulturalnego zachowania. Linia numer 18 została “Galerianką”, ponieważ na swej trasie mija wiele galerii handlowych, do których można dojechać, a w 17 toczy się “wojna gangów”.