Jak uzyskać kwalifikacje higienistki stomatologicznej?

Autor: kl
REKLAMA
Drukuj

W gabinetach stomatologicznych pracują nie tylko lekarze dentyści czy chirurdzy szczękowi, ale również higienistki stomatologiczne. Zalicza się je do kwalifikowanego średniego personelu stomatologicznego profilu zabiegowego, profilaktyczno-oświatowego oraz instruktorsko-administracyjnego. Na czym polega ta profesja praca i kto może ją uprawiać?

Uprawnienia do wykonywania zawodu

Zawód asystentki stomatologicznej mogą wykonywać jedynie osoby, które posiadają państwowe kwalifikacje w tym zakresie. Aby je uzyskać, można ukończyć odpowiedni kierunek w szkole policealnej. Kształcenie trwa 2 lata i jest realizowane przez ośrodki edukacyjne w całym kraju, m.in. w Poznaniu. Ukończenie tego kierunku daje nawet większe kompetencje zawodowe w stosunku do innej profesji stomatologicznej - asystentki.

Zanim higienistka stomatologiczna znajdzie zatrudnienie w gabinecie dentystycznym, musi zdać państwowy egzamin, który potwierdzi jej kwalifikacje zawodowe.

Inną możliwością kształcenia przyszłych potencjalnych higienistek stomatologicznych jest ukończenie specjalności higiena stomatologiczna na kierunku zdrowie publiczne. To trzyletnie studia wyższe, w czasie których student odbywa 320 godzin praktyki w wybranym gabinecie stomatologicznym. Taki wymiar zajęć obowiązuje m.in. na Uniwersytecie im. Karola Marcinkiewicza w Poznaniu czy na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Studia dają solidne podstawy merytoryczne do podjęcia przyszłej pracy jako higienistka stomatologiczna, ale trwają trzy lata. Szybciej takie same kwalifikacje można zdobyć, ucząc się w szkole policealnej.

Uprawnienia higienistki stomatologicznej

Po zdaniu niezbędnych egzaminów wykwalifikowana i dyplomowana higienistka stomatologiczna przystępuje już do samodzielnego wykonywania obowiązków. Bez nadzoru lekarza dentysty może ona prowadzić stomatologiczną oświatę zdrowotną i promocję zdrowia jamy ustnej oraz działania promocyjno-oświatowe wśród rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ma prawo do udzielania instruktażu higieny jamy ustnej. Pod kierunkiem lekarza stomatologa higienistka będzie świadczyć zabiegi higieniczno-profilaktyczne, takie jak badanie jamy ustnej, usuwanie złogów zębowych, lakowanie i lakierowanie zębów.

Niektóre szkoły policealne prywatne niepubliczne umożliwiają higienistkom stomatologicznym podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez szkolenia w zakresie profesjonalnej asystentki ortodontycznej czy asystowania przy zabiegach implantologicznych. Ciągłe kształcenie ułatwia znalezienie dobrze płatnej pracy w zawodzie higienistki stomatologicznej.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA