Prawie 60 chorych na żółtaczkę pokarmową w województwie wielkopolskim!

Autor: AK
REKLAMA
Drukuj

Do wczoraj, 7 czerwca, w województwie wielkopolskim odnotowano już 58 przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, a ponad 360 osób objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Wśród chorych jest czworo dzieci poniżej 14. roku życia.

Od końca kwietnia w Wielkopolsce dochodzi do coraz częstszych zachorowań. Pierwsze ognisko pojawiło się w powiecie ostrowskim, a w ostatnich tygodniach, także powiat poznański zaczął odnotowywać zwiększoną liczbę chorych na żółtaczkę pokarmową.

Obecnie, na terenie województwa odnotowano pięć ognisk choroby. Wśród zakażonych jest 27 osób z terenu powiatu ostrowskiego, 4 z krotoszyńskiego, 1 z gnieźnieńskiego, 25 z poznańskiego i 1 z ostrzeszowskiego. Oprócz tego, odnotowano także przypadki zachorowań w powiatach: kaliskim, leszczyńskim, średzkim i czarnkowsko-trzcianeckim, jednak zostały one uznane za sporadyczne i nie były wliczone do ognisk.

Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 366 osób, a obecnie hospitalizowanych jest 15 pacjentów. Wśród chorych, 18 przypadków odnosi się do kobiet w wieku 5-69 lat, a 40 do mężczyzn w wieku 9-57 lat. W grupie jest czworo dzieci poniżej 14 roku życia.

Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Poznaniu ustaliła, że najbardziej prawdopodobną drogą zakażeń w odnotowanych przypadkach jest droga pokarmowa, czyli spożycie skażonych wyrobów garmażeryjnych i droga kontaktowa poprzez kontakt domowy i seksualny.

WZW typu A nazywane jest także często „chorobą brudnych rąk”, ponieważ wirus może przenosić się poprzez nieumyte ręce, dlatego lekarze apelują o dokładne i częste mycie rąk i dbanie o higienę.

Choroba często rozwija się bezobjawowo, jednak czasem chorzy zauważają objawy podobne do grypy lub zatrucia, w tym np. biegunka czy nudności. Ponadto, u chorego pojawiają się m.in. osłabienie, brak apetytu, złe samopoczucie, ból mięśni i stawów, gorączka, ciemniejsze zabarwienie moczu, ból brzucha i świąd skóry.

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia należy regularnie dbać o higienę, spożywać potrawy po obróbce termicznej (pamiętając o higienie podczas przygotowywania posiłku). Lekarze radzą także unikać jedzenia niegotowanego mięsa i skorupiaków. Wodę należy pić wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną, szczególnie podczas pobytu za granicą, a także chronić jedzenie przed owadami.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA