Propozycje weekendowe – co robić, gdzie iść?

Wszystko wskazuje na to, że pogoda będzie sprzyjać spędzaniu czasu na dworze w weekend. Zdecydowanie warto skorzystać z bogatej oferty kulturalno-rekreacyjnej, jaką przygotował Poznań.

Sobota:

“Poznańskie ślady Enigmy” to propozycja dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o wielkim sukcesie polskich kryptologów, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej. Podczas spaceru z przewodnikiem, uczestnicy dowiedzą się, jakie miejsca związane są zarówno z trójką bohaterów jak i samym procesem, który doprowadził do sukcesu, a także jakie były historie i losy tych mniej znanych osób, które przyczyniły się do złamania kodu. Spacer dostępny jest w dwóch opcjach godzinowych: o 11:00 i 17:00. Więcej: tutaj.

Dla tych, którzy wolą połaczyć relaks z dyskusją propozycję ma Urząd Miasta, który zaprasza na otwartą debatę na Wolnym Dziedzińcu. Od 11:30 atrakcje czekają tam na najmłodszych poznaniaków, a godzinę później rozpocznie się debata „Czy potrafimy dzielić się miastem?”, w której głos zabiorą Jacek Jaśkowiak, Wadim Tyszkiewicz (prezydent Nowej Soli), profesor Rafał Drozdowski z UAM, profesor Halina Zboroń z Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Dawid Strębicki z pracowni Atelier, która projektowała Wolny Dziedziniec. Będzie można dowiedzieć się m.in., czym jest ekonomia współpracy i jakie są trendy w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Więcej: tutaj.

Dla miłośników sportu i aktywności przygotowano Plac Wolności, na który wysypano 500 ton piasku tworząc boiska do rozgrywania tam turniejów. W sobotę odbędą się Siłowe Mistrzostwa Polski w Street Workoucie. Do rywalizacji staną zarówno kobiety jak i mężczyźni. Więcej: tutaj.

W samo południe warto wybrać się pod INEA Stadion dokąd zawita Rajd Eurorally. O godzinie 12:00 na parkingu przy lokomotywie odbędzie się główny pokaz samochodów biorących udział w europejskim rajdzie. Pojawią się modele zarówno klasyczne, jak i te najnowsze i sportowe. Więcej: tutaj.

O godzinie 16:00 będzie można poznać tajemnice Ogrodu Szelągowskiego i okolic. Jakie tajmenice skrywa Szeląg? Kim byli jego dawni mieszkańcy? Na te i wiele innych pytań odpowie przewodnik. Więcej: tutaj.

W sobotę wieczorem odbędzie się pierwszy pokaz w ramach cyklu “Kino nad Wartą” organizowanego przez MIasto Poznań. Na terenie Przystani przy moście Chrobrego i ul. Estkowskiego stanie duży ekran, stanwiąc bezpłatne kino plenerowe dla poznaniaków. Na pierwszy ogień, o godzinie 21:30 wyświetlony zostanie film “Najlepsze najgorsze wakacje”. Więcej: tutaj.

Niedziela:

Niedzielę warto rozpocząć od podziwiania startu I Wielkopolski Rajd Historyczny im. Henryka Rucińskiego, który wyruszy spod Hotelu Camping Malta na ul. Krańcowej o godzinie 9:00, a w godzinach 12:00-17:00, zawodnicy będą rozgrywać konkurencje na Torze Poznań. Więcej: tutaj.

Wiosna zachęci także do wybrania się na spacer z przewodnikiem. Tym razem, przewodnicy PTTK będą rozmawiać o… roślinach. O ich związkach z ludźmi, o wierzeniach z nimi związanych, o właściwościach roślin. Nie zabraknie także rozważań, czy ogródki działkowe są reliktem PRL-u. Początek o godzinie 11:00 w Ogrodzie Botanicznym. Więcej: tutaj.

O godzinie 13:00 rozpocznie się Festyn Rodzinny „Razem dla Rodziny. Miasto Poznań dla Zdrowia” na Ostrowie Tumskim. Będzie to okazja do wspólnej zabawy z dziećmi, gier, zawodów i animacji, a także bezpłatnych konsultacji i badań medycznych, nauki udzielania pierwszej pomocy i posłuchania licznych występów i koncertu. Więcej: tutaj.

Całe rodziny zapraszane są także do wspólnego grillowania w Przystani nad Wartą. Przystań Rzeczna Stary Port chce być miejscem rekreacji i wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców. Nie zabraknie mięsa, warzyw i piwa. Więcej: tutaj.

Popołudnie warto również spędzić łącząc przyjemne z pożytecznym i udać się na koncert charytatywny dla Fundacji Mam Marzenie, który odbędzie się w Auli Szkoły Muzycznej im. Wieniawskiego w Poznaniu od godziny 17:00. W repertuarze pojawi się muzyka polska, rosyjska i czeska. Więcej: tutaj.