Rusza pilotażowy program zbiórki odpadów biodegradowalnych. Od stycznia 2018 roku zmiany czekają na wszystkich

Od dziś w kilku rejonach Poznania zacznie być wprowadzany pilotażowy system zbiórki odpadów biodegradowalnych, który obejmie zabudowę jednorodzinną. Od stycznia 2018 roku, system obowiązkowo obejmie cały Poznań.

Do tej pory, przy segregowaniu odpadów, odpady kuchenne trafiały do pojemnika z „pozostałymi” odpadami. Unia Europejska wymaga jednak od państw członkowskich segregacji także osobnej zbiórki bioodpadów.

Od 25 maja do wytypowanych do pilotażowego programu mieszkańców, którzy zadeklarowali chęć udziału w projekcie, trafiać będą nieodpłatnie specjalne pojemniki odpadów BIO, które wyposażone są w podwójne dno. Dodatkowo, posiadają one system wentylacji, by zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Pojemniki będą użyczone poznaniakom za darmo do końca programu, czyli do końca listopada 2017 roku.

Do odpadów biodegradowalnych zalicza się zarówno zielone takie jak np. liście jak i kuchenne, czyli np. resztki żywności, przeterminowane owoce i warzywa, fusy po kawie i herbacie, skorupki jaj czy niewykorzystane wyroby piekarskie. Nie zalicza się do nich resztek mięsa, kości, popiołu czy kamieni.

Program pilotażowy potrwa do końca listopada 2017 roku. Od stycznia 2018 w życie wejdzie uchwała ZM GOAP, zgodnie z którą, w całym Poznaniu rozpocznie się obowiązkowa zbiórka bioodpadów, a mieszkańcy sami będą musieli zaopatrzyć się w specjalne pojemniki.