Poznań upamiętnił polskich kryptologów, którzy złamali szyfr Enigmy

W Poznaniu odbyły się uroczystości uhonorowania poznańskich naukowców, którzy złamali szyfr Enigmy. Pod Pomnikiem Polskich Kryptologów kwiaty złożono kwiaty.

Od kilku lat, Poznań stara się coraz częściej przypominać o osiągnięciach polskich kryptologów, którym udało się złamać szyfr niemieckiej maszyny Enigma. W 2008 roku Wydział Matematyki i Informatyki UAM rozpoczął cykl corocznych wykładów, które nazwano imieniem Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego.

W tym roku, gościem specjalnym, który wygłosił wykład był prof. Christos Papadimitriou, którzy podkreślił, jak ważne jest wykorzystanie swojego geniuszu i potencjału.

“To bardzo ważne by o nich pamiętać. Dokonali rzeczy, o której wszyscy marzymy. Wykorzystali swój geniusz, by służyć krajowi i uczynić świat lepszym miejscem”

prof. Christos Papadimitriou

W 2016 roku przed Centrum Kultury Zamek ustawiono mobilną wystawę poświęconą pracy trójki naukowców, którzy złamali szyfr. „Szyfrokontener” czynny jest codziennie w godzinach 12:00-20:00 i cieszy się dużą popularnością wśród poznaniaków i turystów.

“Poznaniacy i turyści bardzo chętnie odwiedzają Szyfrokontener. Uśredniając, odwiedza nas tysiąc osób tygodniowo. Duży ruch mamy zwłaszcza w weekendy. 10 procent odwiedzających to obcokrajowcy, którzy dowiadują się o udziale naszych poznańskich kryptologów. Odbywają się też tutaj darmowe zajęcia dla szkół na temat kryptologii i historii Enigmy.”

Szymon Dąbrowski, operator Szyfrokontenera

W dzisiejszych uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta, województwa oraz UAM.