"Powitanie jerzyka w Poznaniu". Miasto przyjazne ptakom

Autor: AK fot. UMP
Drukuj

W szkole podstawowej na os. Sobieskiego w Poznaniu zainaugurowano sezon lęgowy jerzyków w Polsce oraz miejski program ochrony ich siedlisk. W pikniku "Powitanie jerzyka w Poznaniu" udział wzięli uczniowie, przedstawiciele miasta oraz mieszkańcy.

Jerzyki są jednymi z najpopularniejszych ptaków miejskich, jakie występują w polskich miastach. Są bardzo pożyteczne dla mieszkańców chociażby dlatego, że zjadają komary. Swoje gniazda budują w niewielkich otworach w budynkach, np. w szczelinach w stropodachu czy otworach wentylacyjnych. W wyniku prac termomodernizacyjnych, wiele z nich zostało zlikwidowanych

Na podwórzu szkoły podstawowej na os. Sobieskiego wystawiono prace plastyczne przygotowane przez dzieci i poświęcone jerzykom. Uczniowie chcieli w ten sposób przekazać jak najwięcej cennych informacji o tych ptakach.

Była to także okazja dla inwestorów do zaprezentowania rozwiązań, jakie stosują w swoich inwestycjach w ramach programu stwarzania pozytywnych warunków do lęgu i rozwoju jerzyków.

"Uczestniczymy w tym projekcie poprzez inwestycję Za Bramką. Jeden z elementów architektonicznych, konkretnie stojące na zewnątrz latarnie, były od początku projektowane z uwzględnieniem potrzeb ptasich. I rzeczywiście, w jednej z tych lamp, w których jest konstrukcyjnie wyprofilowana budka ptasia, ptaszek się zagnieździł."
Grzegorz Michalski, prezes zarządu Wielkopolskiego Centrum Wspierania Inwestycji

Podobne zastosowania wykonano także w biurowcu Maraton czy budynku POSUM. W ramach działań nakierowanych na ochronę siedlisk ptaków w mieście, Wydział Urbanistyki i Architektury UMP rozpoczął także program termomodernizacji szkół, który zakłada m.in. przeprowadzanie audytu ornitologicznego przed rozpoczęciem prac.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video