Radni przegłosowali zasady przeprowadzania konsultacji społecznych. Prezydent nie będzie mógł odmówić w jednym przypadku

Prawie trzy godziny trwała debata radnych w sprawie nowych zasad przeprowadzania konsultacji społecznych w Poznaniu. Po burzliwej dyskusji przegłosowano zapisy, które mają zachęcać i dawać poznaniakom większy wpływ na to, co dzieje się w mieście.

Projekt został zgłoszony przez radną PO Małgorzatę Dudzic-Biskupską i ma sprawić, że poznaniacy nie tylko będą mieli większe możliwości wpływu na decydowanie o tym, co dzieje się w mieście, ale także zachęcić ich do większego zaangażowania w sprawy miejskie.

Według przyjętej uchwały, konsultacje społeczne odbywać się mają na jak najwcześniejszym etapie planowania lub tworzenia projektów. Dodatkowo, mieszkańcy sami będą mogli zgłosić wniosek o ich przeprowadzanie po zebraniu minimum 500 podpisów lub poprzez wnioski jednostek pomocniczych Miasta, jakimi są Osiedla, jeśli będą one poparte przez co najmniej 50 mieszkańców.

Dodatkowo, jeśli pod wnioskiem o konsultacje złożonym przez mieszkańców podpisze się minimum 2 tysiące osób, Prezydent Poznania nie będzie mógł odmówić ich przeprowadzenia.

Projekt uchwały wywołał burzliwą dyskusję śród radnych. Szczególnie duże rozbieżności wywołały liczby koniecznych podpisów do poszczególnych zadań. Niektórzy chcieli także wykreślenia zapisu mówiącego o konieczności podania numeru PESEL przy podpisywaniu wniosku, jednak ta propozycja została odrzucona.