Gmach KW PZPR – jakie skrywa historie?

Dawny gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR – budynek na rogu ulic Św. Marcin i Kościuszki, który skrywa wiele tajemnic i historii. W najbliższą sobotę będzie okazja nie tylko by je poznać, ale także z bliska przyjrzeć się architekturze tego miejsca.

Budynek został wybudowany na przełomie lat 40. i 50. XX wieku według planów PZPR, jako siedziba Komitetu Wojewódzkiego. To tam zapadały najważniejsze decyzje władzy w mieście i to właśnie tam w czerwcu 1956 roku udali się protestujący robotnicy.

Po przemianach politycznych, budynek został przekształcony w siedzibę Wydziału Historycznego UAM i pełnił tę funkcję jeszcze do niedawna – aż do przeniesienia Wydziału na kampus Morasko. Teraz, ma zostać przekształcony w Muzeum Enigmy.

W najbliższą sobotę, 20 maja, możliwe będzie poznanie tajemnic i historii tego niezwykłego miejsca. Podczas wycieczki, uczestnicy zapoznają się także z architekturą i planem budynku z licznymi gabinetami i pomieszczeniami.

Spacery odbywać się będą w czterech turach do wyboru: o godzinie 17:00, 18:00, 19:00 i 20:00. Przewodnikami będą dr hab. Maciej Michalski i dr hab. Konrad Białecki z Instytutu Historii Wydziału Historycznego UAM.

Na każdą z wycieczek obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w punkcie informacyjnym CK Zamek 20 maja od godziny 12:00. Dodatkową atrakcją będzie otwarty bufet w dawnej stołówce KW PZPR „Ogród smaków Pani Marii” (dostęp przez główne wejście gmachu, wstęp wolny). Posilić się będzie można w godzinach 17:00-22:00.