80 lat temu zmarł symbol walki z germanizacją. Michał Drzymała i jego wóz stały się znane w całej Europie

80 lat temu zmarł Michał Drzymała – jeden z symboli walki z germanizacją w zaborze pruskim. Sposób wykorzystania luki w prawie i jego spór z władzami pruskimi znany jest nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

W 1904 roku rolnik zakupił od niemieckiego kupca działkę w obecnym powiecie wolsztyńskim, na której chciał wybudować dom. Panujące wówczas przepisy wymagały jednak zgody władz na wzniesienie budynku, której często nie chciały wydawać na rzecz ludności polskiej.

W tej sytuacji, Drzymała postanowił wykorzystać lukę w prawie i kupił wóz cyrkowy, w którym zamieszkał. Gdy zarzucono mu, że stojący ponad 24 godziny w jednym miejscu wóz jest domem, rolnik codziennie przesuwał go na niewielką odległość, dzięki czemu nie mógł być już uznawany za nieruchomość.

Spór trwał cztery lata, a władze coraz bardziej naprzykrzały się Drzymale, aż w końcu udało im się usunąć wóz. Gdy chłop zamieszkał w lepiance, zburzono ją argumentując to względami naruszenia zasad bezpieczeństwa, co zmusiło Drzymałę do sprzedaży działki.

Zmarł 25 kwietnia 1937 roku w Grabównie, gdzie mieszkał przez ostatnie lata swego życia.

Jego walka z władzami pruskimi stała się symbolem walki z germanizacją i odbiła się szerokim echem zarówno w kraju jak i poza granicami, także w samych Niemczech.  W 1937 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a dwa lata później jego rodzinną miejscowość przemianowano na Drzymałowo – mieści się ona pod Rakoniewicami, w powiecie wolsztyńskim.