Sołacz w czasach... Piasta i Popiela. Historia poznańskiej dzielnicy willowej

Autor: AK
Drukuj

Dzielnica willowa, która miała przyciągać przedstawicieli burżuazji - Sołacz do dziś jest częścią Poznania, która wyróżnia się dobrą architekturą i urbanistyką. To także miejsce, do którego przybywają poznaniacy „sołaczyć się” po terenach zielonych. Jaką historię skrywa ta część Poznania?

Dzielnica z willami miała przyciągać urzędników i przedstawicieli nowej burżuazji z Prus do Poznania, jako element „kolonizowania” wschodnich rejonów zaboru pruskiego. Ostatecznie jednak zamieszkiwali go zarówno przedstawiciele inteligencji jak i kupców.

Sołacz do dziś wyróżnia się dobrą urbanistyką i architekturą. To także miejsce parkowe i terenów zielonych, w których czas chętnie spędzają poznaniacy z całego miasta. Niewielu jednak zna historię tych miejsc, dlatego przewodnicy z grupy PoPoznaniu zapraszają na specjalny spacer po tej części miasta. Uczestnicy dowiedzą się m.in. kto zamieszkiwał te tereny w przeszłości i jakie są związki tamtejszego osadnictwa z czasami Piasta i Popiela.

Do wyboru są dwie opcje godzinowe sobotniej wycieczki - o godzinie 11:00 oraz o godzinie 16:00. Chętni spotykają się z przewodnikiem na skrzyżowaniu al. Wielkopolskiej z ul. Pułaskiego. Spacer odbywa się w formie free walking tour, co oznacza, że będzie miał miejsce bez względu na liczbę uczestników oraz warunki pogodowe. Udział jest bezpłatny, ale na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA