Konsumpcja w Å›wiÄ™ta wielkanocne w tym roku jest mniej wiÄ™cej na poziomie zeszÅ‚ego roku. To wynika nie z tego, że Polacy nie majÄ… wiÄ™cej Å›rodków do dyspozycji, bo majÄ…, ale przede wszystkim chodzi o to, że to nie sÄ… Å›wiÄ™ta prezentowe, w czasie których wyjeżdża siÄ™ na urlopy, to sÄ… Å›wiÄ™ta gÅ‚ównie zwiÄ…zane z byciem razem i z jedzeniem, a ileż można wiÄ™cej zjeść. W zwiÄ…zku z tym mniej wiÄ™cej 400 zÅ‚ przeznaczone na Å›wiÄ™ta, podobnie jak w zeszÅ‚ym roku, po prostu wystarczy.
Z badaÅ„ firmy windykacyjnej KRUK wynika, że najwiÄ™ksza część Polaków, bo 36 proc., zamierza wydać na organizacjÄ™ Wielkanocy od 300 do 500 zÅ‚. NiższÄ… kwotÄ™ zadeklarowaÅ‚o 30 proc., co oznacza, że tylko co trzeci konsument jest gotów przekroczyć barierÄ™ 500 zÅ‚. Tylko co dwudziesty przygotowuje siÄ™ na wydatek ponaddwukrotnie wyższy.
Niemal czterech na piÄ™ciu konsumentów jest przekonanych, że podoÅ‚a organizacji Å›wiÄ…t z bieżących Å›rodków. 14 proc. bÄ™dzie zmuszonych uszczuplić w tym celu swoje oszczÄ™dnoÅ›ci, a 7 proc. zaciÄ…gnie na ten cel pożyczkÄ™, czy to u rodziny, czy w banku lub firmie pożyczkowej.
Ponad 75 proc. konsumentów zadeklarowaÅ‚o, że kupi wÄ™dliny i kieÅ‚basy, pieczywo oraz jaja. Mniej niż dwie trzecie siÄ™gnie po sÅ‚odycze, a nieco ponad jedna trzecia – po alkohol. Na dekoracje Å›wiÄ…teczne pewnÄ… kwotÄ™ przeznaczy 40 proc. pytanych. Zdaniem Zubera konsumenci zbierajÄ… swoje wyższe Å›rodki na poważniejsze zakupy.
– W zwiÄ…zku z rosnÄ…cymi wynagrodzeniami, ze spadkiem bezrobocia, a także z programem Rodzina 500 plus Polacy majÄ… wiÄ™cej Å›rodków do dyspozycji i myÅ›lÄ™, że próbujÄ… zbierać pieniÄ…dze na nieco wiÄ™ksze wydatki – uważa ekonomista. – Niekoniecznie od razu na samochody, ale chodzi po prostu o wiÄ™ksze zakupy typu telewizor, lodówka, wiÄ™c nie bÄ™dziemy szaleć na Å›wiÄ™ta, bo zbieramy pieniÄ…dze na tego typu rzeczy.
Na koniec 2016 roku stopa bezrobocia wynosiÅ‚a 8,3 proc., najniżej od ćwierćwiecza. PrzeciÄ™tne miesiÄ™czne wynagrodzenie w gospodarce narodowej przekroczyÅ‚o w 2016 roku 4047 zÅ‚ i po raz pierwszy byÅ‚o powyżej granicy 4 tys. zÅ‚. To o 3,8 proc. wiÄ™cej niż rok wczeÅ›niej, a w skali caÅ‚ego roku oznacza o 1800 zÅ‚ wyższych dochodów. Do tego dochodzi Rodzina 500 plus i fakt, że caÅ‚oroczna dynamika cen byÅ‚a wciąż ujemna i wyniosÅ‚a -0,6 proc. Od grudnia jednak nastÄ…piÅ‚ wzrost cen w ujÄ™ciu rocznym, do tego szybko przyspieszajÄ…cy: w ostatnim miesiÄ…cu roku ceny wzrosÅ‚y o 0,8 proc., w styczniu już o 1,7 proc., zaÅ› w lutym o 2,2 proc. W marcu tempo to lekko wyhamowaÅ‚o do 2,0 proc.
– Kluczowe jest pytanie o wzrost inflacji w dalszej części roku. Moim zdaniem pomimo rosnÄ…cych wynagrodzeÅ„ i wzrostu cen, który obserwujemy dzisiaj, nie powinno w tym roku dojść do wyraźnego wzrostu inflacji – przekonuje Zuber. – MyÅ›lÄ™, że poziom 2,5 proc., może nieco wyżej, to jest maksymalny poziom, który w tym roku zobaczymy, a zatem w pobliżu celu inflacyjnego. Nie sÄ…dzÄ™, żebyÅ›my zatem zobaczyli podwyżki stóp procentowych w tym roku.
PrzyczynÄ… obecnego wzrostu cen sÄ… gÅ‚ównie te same czynniki, które w poprzednich latach powodowaÅ‚y deflacjÄ™, czyli ceny energii, gÅ‚ównie ropy naftowej, oraz żywnoÅ›ci. Inflacja oczyszczona o ceny tych kategorii wyniosÅ‚a w marcu tylko 0,6 proc. Tymczasem choć ceny ropy znów w ostatnich tygodniach poszÅ‚y w górÄ™, to nie przekroczyÅ‚y poziomów z grudnia, stycznia i lutego. Niepokój wzbudzić mogÄ… natomiast wydarzenia polityczne, gÅ‚ównie wybory w najwiÄ™kszych unijnych gospodarkach, jak Francja i Niemcy, a także polityka Fed. W marcu amerykaÅ„ski bank centralny po raz trzeci podniósÅ‚ stopy procentowe po podwyżkach w grudniu 2015 r. i grudniu 2016 r. Obecnie stopa funduszy federalnych znajduje siÄ™ w przedziale 0,75–1,0 proc., a ekonomiÅ›ci oczekujÄ… jeszcze dwóch podwyżek do koÅ„ca 2017 r. Wszystko to odbije siÄ™ na wartoÅ›ci polskiej waluty.
– MyÅ›lÄ™, że to bÄ™dzie interesujÄ…cy rok, jeżeli chodzi o ruchy na zÅ‚otym, a jeżeli jeszcze okaże siÄ™ pod koniec roku, że mamy problem ze spiÄ™ciem budżetu, czego nie możemy dzisiaj wykluczać, to może być naprawdÄ™ nieciekawie – zastrzega Marek Zuber. – Na razie myÅ›lÄ™, że zÅ‚oty pozostanie w tych okolicach, może nawet trochÄ™ siÄ™ umocni z uwagi na to, że pewnie bÄ™dziemy mieć potwierdzenie lepszych niż w poprzednich dwóch kwartaÅ‚ach danych dotyczÄ…cych gospodarki. Ale musimy patrzeć szczególnie na kwestie polityczne w Europie.
Od początku roku złoty umocnił się do europejskiej waluty o 3,7 proc. i pozostaje na poziomie niespełna 4,25 zł za euro. Nie licząc chwilowych wahnięć, polska waluta jest najmocniejsza od końca 2015 roku. Zdaniem Marka Zubera w najbliższych tygodniach kurs powinien się utrzymać, o ile nie nastąpią nieprzewidziane wydarzenia.
– Poziom w okolicach 4,20 zÅ‚ plus minus kilka groszy to bÄ™dzie poziom obowiÄ…zujÄ…cy przez najbliższe tygodnie – ocenia ekonomista. – Chyba że znowu coÅ› nas zaskoczy, a pamiÄ™tajmy, że różne rzeczy bardzo lubiÄ… nas zaskakiwać. ObserwowaliÅ›my to wielokrotnie, ale nie spodziewam siÄ™ zÅ‚ych danych z Polski. Do wyborów francuskich jeszcze trochÄ™ zostaÅ‚o, chyba że sondaże bÄ™dÄ… rzeczywiÅ›cie bardzo negatywne z punktu widzenia stabilnoÅ›ci Unii Europejskiej i strefy euro. JeÅ›li chodzi o brexit i negocjacje z nim zwiÄ…zane, to nie sÄ…dzÄ™, żeby one prowadziÅ‚y do jakichÅ› bardzo poważnych zmian, wiÄ™c najbliższe tygodnie, jeÅ›li chodzi o euro-zÅ‚oty, powinny być dość stabilne.
Komentarze