Wielkopolskie zabytki powalczą w konkursie Zabytek Zadbany 2017

Autor: AK fot. Narodowy Instytu Dziedzictwa nid.pl
Drukuj

Trzy wielkopolskie obiekty znalazły się w gronie nominowanych do konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2017”. Spośród 94 obiektów z 15 województw wybrano 17, które powalczą o tytuł w sześciu kategoriach.

Finalistów wybrało Jury podczas obrad w dniach 28-30 marca 2017 roku w siedzibie Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wielkopolska będzie walczyć w trzech kategoriach.

O zwycięstwo w kategorii „Utrwalanie wartości zabytkowej obiektu” powalczy Pałac w Rogalinie z XVIII wieku. Jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych w naszym województwie obecnie pełni funkcje muzealne. Kompleks utrzymany jest w założeniu „pomiędzy dziedzińcem a ogrodem”.

Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy powalczy z kolei w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”. Kompleks powstał u schyłku XVIII wieku, a jego centrum stanowił pałac zaprojektowany przez Stanisława Zawadzkiego. Otaczający teren park uznawany był za polski przykład ogrodu typu romantycznego. Gdy po 1939 roku przestał pełnić funkcję rezydencjonalną nastąpiła jego degradacja i niszczenie. Od 1988 roku został przejęty na cele muzealne, dzięki czemu od 2005 roku funkcjonuje jako Muzeum Ziemiaństwa.

Ostatnim z nominowanych obiektów z Wielkopolski jest Pałac w Kościelcu Kolskim w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych”. Obiekt pełni obecnie funkcję siedziby Zespołu Szkół Plastycznych w Kole. Został zbudowany pod koniec XIX wieku w stylu eklektycznym z bogatymi wnętrzami. Po 1918 roku został znacjonalizowany i przekazany na cele oświatowe. Od 2007 roku stał się siedzibą Zespołu Szkół Plastycznych w Kole.

Laureaci konkursu zostaną wyłonieni podczas uroczystej gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 19 kwietnia w Operze Nova w Bydgoszczy.

REKLAMA
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA

Ruch drogowy

Najciekawsze video

REKLAMA
REKLAMA