W Forcie VII upamiętniono ofiary II wojny światowej

Na terenie Fortu VII odbyły się uroczystości poświęcone pamięci ofiar okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Fort VII był pierwszym obozem koncentracyjnym założonym przez nazistów na ziemiach polskich jesienią 1939 roku.

Uroczystości poświęcone pamięci ofiar odbywają się co roku na początku kwietnia, inaugurując miesiąc pamięci narodowej. W Forcie VII pojawili się kombatanci, uczniowie szkół z Poznania oraz przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich i IPN.

W czasie II wojny światowej na terenie obozu zginęło około 20 tysięcy osób, choć część historyków twierdzi, że liczba ta mogła być dwa razy wyższa. W Forcie VII w Poznaniu prowadzone były pierwsze eksperymenty masowej eksterminacji przy użyciu gazu, przeprowadzane na chorych ze szpitala psychiatrycznego w Owińskach.

Podczas uroczystości zaznaczono obecność młodzieży, która licznie pojawiła się na obchodach. Zauważano, że pamięć o wydarzeniach z tamtych lat powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom, a kiedyś to właśnie do obowiązków dzisiejszych uczniów należeć będzie przypominanie o historii Fortu VII.