Zasady savoir vivre na pogrzebie

Dzień pogrzebu to bolesne i smutne przeżycie, szczególnie dla najbliższej rodziny zmarłego. Niezachowanie dobrych manier w czasie ceremonii ostatniego pożegnania można przysporzyć pogrążonym w żałobie dodatkowych cierpień. Strój uczestników pogrzebu powinien być elegancki i skromny, kolory – ciemne, stonowane. Nie wypada spóźniać się na mszę ani wychodzić przed czase

Obecność na pogrzebie – punktualność, kondukt pogrzebowy

Na pogrzeb przychodzi się punktualnie i nie wychodzi przed zakończeniem ceremonii. Bardzo niestosownym zachowaniem w czasie uroczystości jest przebywanie poza wnętrzem kaplicy, w której odbywa się msza pożegnalna, gdy w środku są wolne miejsca. W organizacji pogrzebu pomaga zawsze zakład pogrzebowy wybrany przez rodzinę. Jego pracownicy po skończonej mszy wynoszą trumnę na cmentarz. Kondukt pogrzebowy formuje się w taki sam sposób, jak zajmuje ławki w kościele – blisko trumny jest zawsze najbliższa rodzina, potem krewni, przyjaciele i znajomi. Na samym końcu powinny ustawić się osoby, które nie znały osobiście zmarłego, ale znają kogoś z rodziny, dlatego też przyszły na pogrzeb.

Jak strój obowiązuje na pogrzebie?

Czarny strój na pogrzebie przeznaczony jest dla najbliższej rodziny. Dalsi krewni, przyjaciele czy znajomi nie mają obowiązku ubierania się na czarno, jednak ich odzież musi być w stonowanych kolorach, np. granacie, ciemnym brązie, szarości. Buty powinny mieć zakryte palce, nawet w upalne lato. W złym tonie jest też przyjście na pogrzeb w obuwiu sportowym. W czasie ceremonii pożegnalnej zakrywa się dekolt, a optymalna długość spódnicy sięga do kolan. Koszule powinny być zapięte na ostatni guzik.

Co się mówi na pogrzebie – kondolencje

Po pochowaniu zmarłego na cmentarzu i zamknięciu wieka grobu przychodzi moment na złożenie kondolencji. Wyrazy współczucia i żalu z powodu śmierci bliskiego składa się najbliższej rodzinie. Bliscy zmarłego mogą poprosić o nieskładanie kondolencji. Nieustosunkowanie się do ich prośby może sprawić im jeszcze więcej bólu i cierpienia.

Zachowanie na pogrzebie – gdzie złożyć wieńce pogrzebowe?

Wieniec pogrzebowy można złożyć w kościele przy trumnie zmarłego lub na grobie, po zakończeniu ceremonii pożegnalnej. Najczęściej wybierane kwiaty na wiązanki to: gerbery, chryzantemy, lilie lub mieczyki. Do wieńca pogrzebowego można dołączyć szarfę z osobistym pożegnaniem. Największe wiązanki przynosi najbliższa rodzina. Kwiaty dalszych krewnych lub znajomych mogą być znacznie skromniejsze.