Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną?

Rachunek za prąd potrafi czasem uszczuplić nasz domowy budżet o całkiem sporą sumę, zwłaszcza że ceny energii elektrycznej wzrastają. Warto zatem pomyśleć zarówno o przejściu na taryfę dwustrefową (G12), która umożliwia korzystanie z tańszego prądu w określonych godzinach, jak również o zoptymalizowaniu codziennego zużycia energii. Przedstawiamy kilka praktycznych sposobów, które pozwolą nam płacić niższe rachunku za prąd.

Urządzenia wysokiej klasy

Jeżeli chcemy oszczędzać prąd bez większego wysiłku, warto zainwestować w innowacyjne sprzęty wysokiej jakości (klasy A+, A++ lub A+++). Takie urządzenia posiadają programy ekonomiczne, dzięki którym zużywają minimalną ilość prądu czy wody podczas pracy. Nie zapominajmy również o energooszczędnych żarówkach, zwłaszcza w tych pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy wieczorami. Dobrym rozwiązaniem jest również oświetlenie punktowe z lampami typu LED. Duży wpływ na to, ile prądu zużywamy, ma także umeblowanie mieszkania – właściwy układ mebli w salonie czy pokoju dziecięcym umożliwi nam maksymalne wykorzystanie naturalnego światła słonecznego.

Mniej prądu w kuchni

Kuchnia to miejsce sprzyjające zużywaniu dużych ilości prądu, jednak przy racjonalnym użytkowaniu niektórych kuchennych sprzętów możemy również znacznie zminimalizować zużycie energii. Przede wszystkim warto tak ustawić meble kuchenne, aby lodówka nie znajdowała się zbyt blisko kuchenki czy piekarnika. Zarówno na drzwiczkach piekarnika, jak i lodówki należy raz na jakiś czas sprawdzić kondycję uszczelek i ewentualnie wymienić je na nowe, aby urządzenie nie traciło szybko ciepła lub zimna. Płytę kuchenki należy regularnie czyścić – jeżeli palniki są mocno zabrudzone, nagrzewają się wolniej, a więc gotowanie trwa dłużej. Dla skrócenia czasu gotowania warto także przykryć garnek czy patelnię pokrywką oraz nie używać zbyt dużych ilości wody – jedynie tyle, ile rzeczywiście potrzebujemy. Czajnik trzeba również systematycznie odkamieniać, nie tylko ze względu na smak i jakość wody, ale także dlatego, że kamienny nalot wydłuża czas gotowania wody. Jeżeli używamy zmywarki, uruchamiajmy ją tylko wtedy, kiedy jest w pełni załadowana.

Wyłączaj, kiedy nie korzystasz

Telewizor stanowiący nieustanny „akompaniament” podczas wykonywania prac domowych czy spotkania ze znajomymi, komputer włączony przez cały dzień, żelazko, które grzeje się przez pół godziny zanim zabierzemy się do prasowania, a przede wszystkim światło włączone nawet w tych pomieszczeniach, w których nikogo nie ma – w ten sposób zużywamy niepotrzebnie mnóstwo energii elektrycznej. Jeżeli akurat nie korzystamy z jakiegoś urządzenia, najlepiej je wyłączyć. Specjaliści z firmy https://www.twoielektrycy.pl  przestrzegają również przed pozostawianiem sprzętów RTV w stanie czuwania. Choć może się wydawać, że w ten sposób oszczędzamy, to jednak urządzenie pozostawione w trybie stand-by zużywa dużo prądu, w dodatku zupełnie „na marne”. Jeżeli natomiast chcemy na bieżąco sprawdzać, ile energii pochłaniają konkretne sprzęty, możemy kupić miernik energii elektrycznej, który podłącza się do zwykłego gniazdka. Dzięki temu skuteczniej możemy kontrolować i optymalizować zużycie prądu, a co za tym idzie – więcej zaoszczędzić na rachunkach.