72 lata temu zakończyła się niemiecka okupacja i walki o Poznań

72 lata temu, 23 lutego 1945 roku, żołnierze polscy i radziedzccy, wraz z cywilami, wyzwolili Poznań spod okupacji niemieckiej. Na Cytadeli odbyły się dziś uroczyste obchody upapmiętniające poległych w tamtych walk.

Cytadela stała się symbolem zakończenia walk o Poznań, ponieważ była ostatnim punktem oporu okupantów. Po wojnie, Park Cytadela stał się miejscem pochówku i pamięci tysięcy polskich, niemieckich oraz radzieckich żołnierzy.

Czwartowe obchody w 72. rocznicę wydarzeń z 23 lutego, rozpoczęły się na Miłostowie, gdzie złożono kwiaty na grobach wojskowych z trzech armii. Następnie, przenisiono się na Cytadelę, gdzie odbył się uroczysty apel za poległych.

“Tamte dni były triumfem nadziei i radości, które krzepiły po latach okupacji. Jednak rocznica zakończenia walk o nasze miasto może wydawać się uroczystością kontrowersyjną. Jarzmo podporządkowania krępowało nas jeszcze niemal pół wieku. Jednak wyzwolenie Poznania spod okupacji niemieckiej było możliwe dzięki ofensywie armii radzieckiej”

– mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

W uroczystościach wzięli także udział kombatanci m.in. walk o Fort Winiary.

“Zmobilizowano milicjantów i ludność cywilną, którzy walczyli na stokach Cytadeli. Byłem na służbie w mieście, później skierowali nas do walki o twierdzę.”

– opowiada Henryk Jarocki, kombatant walk o Poznań

Walki zbrojne zniszczyły ponad połowę miasta. Po wojnie, część budynków została odbudowana, jednak na Cytadeli powstał park.

Po uroczystościach, kombatanci zostali zaproszeni przez prezydenta Jaśkowiaka na spotkanie, które odbyło się w Urzędzie Miasta.

“Nigdy nie zapomnimy walczących o Twierdzę Poznań. Dzięki nim żyjemy teraz nowoczesnej, europejskiej metropolii. Dlatego pozostańmy wierni wartościom, na których nasi rodzice i dziadkowie dźwigali z ruin nasze miasto i powojenny świat”

– Jacek Jaśkowiak